Stromy jsou jako lidé, také umí vyprávět příběhy. Ale mají i něco navíc, dokážou vás nalákat k toulkám přírodou. Celý tucet tipů výletních cílů vám nyní nabízíme prostřednictvím vítěze a finalistů ankety Strom roku 2022.

Vytrvalá hrušeň z Příbramska

Vítězkou pro letošní rok je hrušeň obecná ,hnilička´, jejíž stáří se odhaduje na 300 let. Kdybyste si chtěli změřit obvod jejího kmene, došli byste téměř ke 4 metrům. Ale výjimečná je nejen věkem či svým "pasem". V anketě Strom roku v drtivé většině bodují stromy okrasné, což se o hrušni ani s přimhouřením obou očí říci nedá. Ještě zajímavější je její příběh. Koncem 50. let 20. století se přibližně 25 metrů od stromu zahájila těžba uranu a vytěžená hlušina se vyvážela na místo nedaleko. Což trvalo několik let. Přesto to staletá hrušeň dala a těžbu přežila.

Dva výlety v jednom

Spojte objímání hrušně, která zřejmě patří mezi nejstarší hrušně u nás, s návštěvou areálu Svatá Hora v Příbrami. Mariánské poutní místo je současně barokním skvostem, více o něm se dozvíte na komentovaných prohlídkách. Pokud se chcete zdržet krátce, 25. 9. a 2. 10. vás tady navíc čeká nedělní varhanní půlhodinka a 28. září se Svatá Hora zapojuje do akce Den věží a rozhleden. A kdybyste chtěli na Svaté Hoře strávit třeba víkend, nebude to problém, můžete si tu objednat nocleh. 

Čtěte také

Prahu od včerejška zdobí nový zvon.

Čtěte také

Až budete v Praze, přijďte se podívat na nový zvon #9801. Co symbolizuje?

Stříbrná a bronzová příčka

Za dalším zeleným mohykánem, který v anketě obsadil 2. místo, se vydejte do města Ústí nad Orlicí. V městské části Podměstí najdete památný javor babyka, který byl vysazený v roce 1889. Je sice mladší než vítězka, zato nepatrně objemnější, obvod stromu měří přes 5 metrů. V těchto místech dříve býval park Riegrovy sady, ten však zmizel v propadlišti dějin kvůli výstavbě sídliště a silnice. Ale javor přežil. A pak že se zázraky nedějí.

Bronzový medailista vás pro změnu láká na Vysočinu, do obce Kralice nad Oslavou. Tady se máte šanci seznámit se Sousedskou hruškou, tedy hrušní obecnou ,Amanliská´. Najdete ji snadno, roste vedle kostela sv. Martina (jde o nejstarší stavbu v obci) a Památníku Bible kralické. Strom vysadil v roce 1866 Antonín Sklář pro svou drahou polovičku. Jestli mu z jeho plodů žena dělávala ovocné knedlíky, nevíme, ale hrušeň plodí dodnes.

Čtěte také

Čtěte také

Neuvěřitelný úspěch českých šumivých vín. Neochutnáte nějaké světově oceněné?

Přehled dalších finalistů

Kdybyste chtěli postupně poznávat další jedinečné stromy, máte postaráno o výlety na dlouhý čas, najdete je křížem krážem naší republikou. Teď už jen telegraficky, kam se za nimi vydat.

  • 4. místo: Lípa osudu, Jihomoravský kraj
  • 5. místo: Tajemný hradní pán (javor klen), Zlínský kraj
  • 6. místo: Bratrská lípa v Kunvaldu, Pardubický kraj
  • 7. místo: Vorařská lípa, Královéhradecký kraj
  • 8. místo: Majestátní dub pod Šumnou, Ústecký kraj
  • 9. místo: Jinan na Mendlově náměstí, Jihomoravský kraj
  • 10. místo: Bartákova třešeň, Jihomoravský kraj
  • 11. místo: Popovská bříza, Karlovarský kraj
  • 12. místo: Prajzovská hruška, Zlínský kraj

Více o vítězích a finalistech ankety Strom roku 2022 se dozvíte zde.

Zdroj: Nadace Partnerství