Stromeček ze šišek Autor: Dana D. Daňková Autor: Dana D. Daňková

Jednou z dekorací, které lze vyrobit doma, jsou stromky, koule či věnce z „darů zahrady a lesa“ - v tomto případě ze šišek, mechu, břečťanu, žaludů, ořechů a podobně. Před samotnou výrobou uskutečníme třeba v rámci procházky sběr potřebného materiálu.

Pro zhotovení stromku si připravíme kužel z tvrdšího kartonu nebo čtvrtky. Zajistíme ho sešívačkou, sponkou nebo lepidlem a tavnou pistolí na něj odspodu lepíme šišky. Nejlepší jsou drobné, nejlépe ještě nerozvinuté modřínové šišky. „Šišky je vhodné ještě před započetím lepení rozdělit na větší a menší,“ radí Jaroslava Křivská, „větší lepíme do spodní části stromku, malé nahoru, zdůrazníme tak jeho kónický tvar.“

ČTĚTE TAKÉ:

Když je stromek hotový, šišky natřeme barvou - nejlepší je bílá, která evokuje poprašek sněhu, fantazii se však meze nekladou.

Je možné použít jakýkoli typ barvy, ale pokud chceme umístit dekoraci v interiéru, je vhodnější vodou ředitelná, zcela postačí barva na stěny. Ještě vlhký nátěr můžeme posypat třpytkami a jinými ozdobami. Barva dotvoří také výsledný efekt stromku, natíráme totiž zavinuté šišky, po rozvinutí na nich bílá barva působí mnohem přirozeněji. Barvu nanášíme lehce měkkou houbičkou nebo kouskem molitanu.

Stromeček ze šišek Autor: Dana D. Daňková Autor: Dana D. Daňková

Z mechu můžeme zhotovit stromek s kulovitou korunkou na kmínku. „Mech je jako dekorace nejlepší,“ říká paní Jaroslava, „třeba jehličí časem opadá, ale mech vydrží i v nepříznivém počasí až do jara stejně zelený.“ Připravíme si květináč, do nějž na dno umístíme kvůli stabilitě kámen. Vnitřek koule vytvoříme smotáním větví přísavníku, břečťanu nebo jiné popínavé rostliny s měkkými, pružnými větvičkami, nesmí se lámat. Kouli pak po částech obalíme mechem a přichytíme ho zeleným aranžovacím drátkem. Za kmínek poslouží pevná větvička z libovolného keře. Tu prostrčíme koulí, je možné ji upevnit tavným lepidlem, ale není to nezbytné. Stromek pak zafixujeme do květináče, a to buď pomocí kamenů, nebo zeminou, navrch můžeme dát opět mech, stočenou slámu, šišky a podobně. Stromek je možné také podle fantazie přizdobit.

Jednotlivé kroky postupu si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Návrh a výroba dekorací: Jaroslava Křivská