Když se doma podíváte na fíkus v květináči, asi budete překvapeni, že jeho botanický příbuzný dokáže dorůst do takto impozantních rozměrů. Fíkovník banyán (Ficus benghalensis) původně pochází z oblastí Indie, Pákistánu, Bangladéše, Bhútánu, Nepálu a Srí Lanky. Postupně se začal vysazovat v celé jižní Asii, Austrálii, Africe a na ostrovech Tichého a Indického oceánu. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších druhů fíkovníku vůbec.

Prohlédněte si indický národní strom ve videu:

Zdroj: Youtube


Jedlé plody bez chuti

Banyán získal své jméno podle sanskrtského označení pro obchodníky (vanijya), kteří ve stínu jeho koruny prodávali své zboží. Právě mohutná, do široka rozložitá koruna patří mezi jeho charakteristické rysy. Po celý rok je obsypaná vejčitými lesklými listy sytě zelené barvy. Jeho plody jsou jedlé, ale nemají dobrou chuť. Konzumovaly se pouze v případě nedostatku jídla, jinak slouží především jako potrava pro ptáky, kaloně a opice. Podobně jako jiné druhy fíkovníku má komplikovaný systém opylování, který je závislý na jediném druhu opylovače – drobné vose. Pokud se v oblasti růstu stromu nevyskytuje, strom žádné plody nevytváří.


Zákeřné kořeny

Nejzajímavějším rysem banyánu je jeho kořenový systém. Strom se rozmnožuje z drobných semen, která roznášejí ptáci. Jako epifyt vyklíčí v kůře jiného stromu a následně vypouští vzdušné kořeny vedoucí až k zemi. Ty slouží jako opora a zdroj výživy – na původní rostlině nijak neparazitují. Postupně se mezi nimi vytvoří příčné spojky, které je spojují a vytvoří jakousi kořenovou klec. Jak kořeny sílí, mění se v kmeny, původní strom nemá žádný prostor k růstu a postupně se udusí a uhyne.


Indický národní strom

Impozantní banyán má v buddhistickém a hinduistickém náboženství posvátný význam a stal se také národním stromem Indie. Je vysazován v blízkosti chrámů a stín jeho mohutné koruny slouží k rozjímání. Podobně významný je také blízký příbuzný banyánu – fíkovník posvátný, pod nímž Siddhártha Gautama dosáhl při meditaci osvícení a stal se Buddhou. Od té doby jsou tyto stromy uctívány a jejich poškození se přísně trestá.

Zdroj: sever.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org, www.atlasrostlin.cz