Některé sušáky se zabudovávají napevno do stěny či stropu, jiné jsou mobilní a lze je využít (téměř) kdekoliv v bytě, kde na ně máte místo.

Mobilní řešení

Známý stojanový (pultový) sušák má dvě rozkládací křídla, po usušení se snadno složí a postaví třeba do niky v koupelně. Většinou se na něj vejde obsah dvou praček. Bydlíte v garsonce, kde není prostor ani na sušák? Právě tento typ se většinou dá umístit i do vany, díky plastovým „nožkám“ nedojde k jejímu poškození.

Nebo o okraje vany opřete sušák vanový, po rozložení vypadá jako střecha. Nicméně vanový nepojme velké prádlo jako například povlečení. A pro vysloveně malé kousky užijete závěsný sušák s kolíčky.

Více místa

Naopak spoustu prádla se vejde na vertikální neboli věžový sušák, nabízí se více druhů, některé jsou dokonce opatřené kolečky pro snazší manipulaci. Liší se počtem sklopných křídel, ty nej věžové sušáky pojmou prádlo až ze čtyř praček. Když není prostor jinde, dá se postavit do sprchového koutu.

Do stropu i do zdi

Nástěnný sušák se přivrtává ke stěně, často se umísťuje nad vanu. I v tomto případě najdete více různých typů. Některý vypadá jako harmonika, další je teleskopický, jiný stačí vysunout, případně vyrolovat.

Nebo zkuste stropní sušák. Nosná konstrukce se instaluje do stropu a pojme například 6 až 8 tyčí, které ovládacími šňůrami stáhnete, abyste na ně prádlo rozvěsili, pak tyče vytáhnete. Kromě konstrukce ve stropě je třeba přivrtat lištu na ovládací šňůry (na zeď). Prádlo vytažené ke stropu rychleji schne, je zde vyšší teplota.

Na elektřinu

Stojanové a vertikální sušáky se prodávají rovněž v elektrické verzi, samozřejmě je lze používat i bez napájení. A jako šikovný doplněk se jeví elektrické sušáky, které tvarem evokují koupelnové topení. Na usušení ručníků bohatě stačí, na obsah byť jedné pračky nikoliv.

Na co pozor v koupelně

Často sušit prádlo v koupelně, kde je nejvíce vlhko, se sice nedoporučuje, přesto to mnozí z nás dělají. A ruku na srdce, mnohdy ani nelze jinak. Co vám pak pomůže?

  • Koupelnu pravidelně odvětrávejte. Základem je funkční ventilátor, výhrou okno nebo lokální větrací jednotka. Dveře do koupelny při sušení nezavírejte.
  • Perte tolik prádla, kolik se na sušák vejde. Poslední ždímání má proběhnout na nejvyšší možné otáčky. Před sušením ho protřepte.
  • Kolem prádla musí dobře proudit vzduch, proto ho nevěšte těsně ke stěně (stropu), ponechte odstup aspoň několik centimetrů.
  • Sušáky nestavte přímo k topení, snižují teplotu v dané místnosti. A při opravdu častém sušení prádla zvažte pořízení odvlhčovače.

Zdroj: eva.cz, herueka.cz.