Obec Vlachovice na Valašském Klobucku vás zítra láká na prohlídku ojedinělých technických staveb. Díky místnímu spolku Dokopy se tu zachovalo nejvíce sušáren ovoce u nás. Zítra si je můžete všechny prohlédnout díky Dnu otevřených sušíren od 10 do 18 hodin. A kdo chce, toho čekají ještě jiné zážitky.

Historické okénko

Sušírny ovoce se stavěly a provozovaly zejména v oblastech, kde se ovoce pěstovalo v hojném množství. Usušené plody lidé konzumovali hlavně v zimě, někdy dokonce nahrazovaly chleba, a také se běžně dovážely po celé Moravě a Rakousko-Uhersku. Sušírny připomínají malé roubené stavby, v nichž se instalovaly mělké dlouhé šuplíky zvané lésy, uprostřed bylo topeniště. Na jeden obrovský šuplík se vejde třeba i 25 kg jablek, které se při teplotě asi 50 až 60 stupňů usuší zhruba za dva dny.

Jak se zorientovat

Když přijedete do Vlachovic, putování po sušírnách můžete začít třeba u komunitní sušírny spolku Dokopy (ta je výjimkou potvrzující pravidlo, jde o novou stavbu). Nebo se řiďte trasou naučné stezky, která sušírny mapuje, je jich osm a nachodíte asi 15 kilometrů. Nebo si putování zkraťte na šest sušíren, pak byste měli ujít asi 8 kilometrů.

Pro lepší orientaci využijte mapu zde.

Zdejší sušírny se veřejnosti otevírají jednou v roce, tak toho využijte Autor: hana Sovišová

Technické rarity

Sušírny jsou dnes v soukromém vlastnictví, veřejnosti se otevírají jeden den v roce. Vidět a navštívit tak můžete například sušírnu sv. Františka (jde o první zachráněnou sušírnu na Vlachovsku s původní vazbou, trámy, hliněnou podlahou a kamennou podezdívkou). Nebo Vaňatkovu, která se po opravě může chlubit šindelovou střechou a starou pecí. Právě tady se suší tak, jak kdysi, stejně jako v případě zrekonstruované sušírny u Raků.

Zatímco některé sušírny jsou stále v provozu, jiné slouží už jako tichá vzpomínka na doby minulé.

Čtěte také

Čtěte také

Už za pár dnů: Pražský re-use market zaměřený na nábytek a radosti do interiéru

Další lákadla

Když už budete ve Vlachovicích, byla by škoda minout ekologický statek Květomluva. Majitelé vás pozvou na prohlídku pěstebního zázemí, nakouknout můžete i do výrobny, kde vznikají bylinné bio čaje a další produkty. Neobvyklý zážitek slibuje rovněž návštěva Bednářství Fryzelka s více než devadesátiletou tradicí. A dozvědět se více o tomto kraji můžete v místním Muzeu lidové kultury a tradic Vlachovska, objevíte ho v usedlosti z 19. století.

Součástí programu je také lidová veselice, těšte se na kroje a také spoustu muziky. A samozřejmě i dobrot.

Čtěte také

Čtěte také

Do Prachatic za designem Anny Marešové

Když to v sobotu nestihnete

Až do konce září se každý pátek pořádají zážitkové exkurze. U nich je však už pevně daný program, začíná se v bednářství a pak se pokračuje na farmu Květomluva, končí se návštěvou zmiňovaného muzea. V rámci exkurzí můžete nahlédnout do jedné sušírny, jde o sv. Františka, ostatní lze obdivovat zpovzdálí. Ale když se s jejich majiteli domluvíte, třeba vás pustí i dovnitř.

Zdroj: Valašské Klobucko, Zlínsko-Luhačovicko