Sušení bylinek zavěšením

Úplně nejjednodušším způsobem, jak můžete sušit bylinky, je jejich zavěšení – na vzdušném a tmavém místě. Pokud máte interiér laděný v rustikálním stylu, bude z bylinek také hezká dekorace. Dbejte na to, abyste nesušili ve vlhké místnosti, jinak budou bylinky plesnivět. Bylinky svažte v menších svazcích provázkem k sobě a pověste.

sušení bylinek Sušení bylinek Autor: shutterstock.com

Sušení bylinek na sítu

Dalším způsobem, kterým můžete sušit bylinky, je sušení na závěsném sítu či roštu. Bylinky na síto pokládejte v tenké vrstvě a nechte uschnout. Pro lepší manipulaci nechte lístky na delších stopkách – po usušení je ze stonku můžete jednoduše sdrhnout.

Sušení bylinek v sušičce nebo troubě

Bylinky můžete sušit také rychlejším způsobem – v troubě nebo sušičce. Nepřekračujte však teplotu 45 °C, kořeny můžete sušit na 60 °C. Při sušení na nižší teploty mohou začít bylinky plesnivět. Plech vystelte papírem na pečení. V sušičce sušte vždy jeden druh ovoce, zeleniny nebo bylinky. Jinak by od sebe mohly jednotlivé druhy nasát vzájemně pachy.

sušení bylinek Sušení bylinek Autor: shutterstock.com

Jak skladovat sušené bylinky?

Usušené bylinky oddělte od stonků, někdy můžete bylinky pomlít. Skladujte je na suchém a tmavém místě, použít můžete dobře těsnící sklenici, ale i další materiály. Látkové pytlíky vhodné nejsou, bylinky mohou začít plesnivět. Bylinky a koření skladujte maximálně dva roky, květy jeden rok.

Zdroj: ireceptar.cz, homeincube.cz