Zatímco většina svátků připomíná významné osobnosti nebo události staletí minulých, 17. listopad má v České republice tu zvláštnost, že jej mnozí z nás prožili na vlastní kůži, nebo aspoň naši rodiče či prarodiče. Jak tento den můžeme oslavit?

Jasně a přehledně: 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

Zdroj: Youtube

17. listopadu 1939

Nacisté uzavřeli české vysoké školy a střelbou ukončili mladé životy studentů, kteří vyrazili na pohřeb jejich spolužáka Jana Opletala. Opletal, zraněný během demonstrace proti okupaci, se stal symbolem studentova odporu a jeho smrti se každoročně připomíná nejen v České republice, ale i po celém světě jako Mezinárodní den studentstva.

Ovšem 17. listopad má pro Čechy ještě jeden význam

V roce 1989 se totiž tento den proměnil ve vstupní bránu k sametové revoluci. Demonstrace, která začala jako poklidné vzpomínání na studenty zavražděné o 50 let dříve, se znenadání změnila v národní povstání proti čtyřicet let dlouhé nadvládě komunismu. A právě tato událost odstartovala lavinu, která vyústila v obnovu demokracie v tehdejším Československu.

Jak tento den slavit?

17. listopad je čas, kdy se můžeme spojit a vzpomínat na ty, kteří bojovali za naši svobodu. Ale nemusí to být jen o oficiálních ceremoniích a projevech. Proč si tento den neudělat osobnější? Můžete navštívit místa spojená s těmito historickými událostmi a dozvědět se více o naší historii. Nebo se zúčastněte přednášek a diskuzí o významu svobody a demokracie. Můžete se setkat s lidmi, kteří mají osobní zkušenosti s těmito událostmi. No a jak už to máme my Češi rádi, proč neoslavit listopad dobrými českými jídly? Uvařte si něco tradičního, jako je svíčková na smetaně, vepřo knedlo zelo nebo tvarohové knedlíky.

Zdroj: mzv.cz, seznamzpravy.cz