Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce

Na břehu Vltavy se bude konat už 12. ročník svatomartinských slavností, které nabídnou degustaci mladých vín od českých a moravských vinařů. Podávat se bude také pečená husa, lokše, kaldoun, restovaná husí játra a další speciality, které se chuťově snoubí s mladými víny. Součástí akce bude i doprovodný hudební program.


Kdy: 11. 11. 2023 od 10:00 do 21:00

Kde: Rašínovo nábřeží, Praha 2

Vstupné: zdarma, degustační sklenka 100 Kč

Info: svatomartinskeslavnosti.cz


Martin na koni a mladá vína v Českém Krumlově

Na náměstí Svornosti v Českém Krumlově přijede v sobotu 11. listopadu svatý Martin na koni a v 11 hodin a 11 minut se zde slavnostně otevřou první vína roku. Vybrané místní restaurace budou po celý víkend nabízet husí speciality – kromě pečené husy můžete ochutnat i husí burger, quesadillu, husí roládu nebo paštiku. Seznam podniků najdete na stránkách akce.

Kdy: 11. 11. 2023 od 11:00

Kde: náměstí Svornosti, Český Krumlov

Vstupné: zdarma

Info: www.festivalvinack.cz


Svatomartinský košt v Brně

Již 18. ročník Svatomartinského koštu se bude konat v Brně. Tradičně se svatomartinskému vínu požehná v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově a v 11 hodin se na náměstí Svobody slavnostně otevře první lahev. K ochutnání bude připraveno na 100 vzorků mladých vín, těšit se můžete i na gastronomické speciality a pestrý doprovodný program.


Kdy: 11. 11. 2023 od 11:00 do 19:00

Kde: náměstí Svobody, Brno

Vstupné: 60 Kč (v ceně je degustační sklenice, katalog vín a dobíjecí čip na uhrazení degustačních vzorků)

Info: www.vinarskecentrum.cz

Svatomartinské slavnosti spojené s ochutnávkou hus nebo představením letošních mladých vín se budou konat i na mnoha dalších místech České republiky. Přehled akcí v jednotlivých regionech najdete například na stránkách Vína z moravy, Vína z Čech nebo na portálu Kudyznudy.cz.


Svatomartinské slavnosti v Opavě

Opavské svatomartinské slavnosti tradičně odstartuje průvod v čele se svatým Martinem na bílém koni. Vyrážet se bude v 10:30 od Obecního domu, v 11 hodin a 11 minut pak zazní na Dolním náměstí slavnostní fanfáry, které zahájí celodenní program. Těšit se můžete na ochutnávku mladých vín, gastronomické speciality i spousty aktivit a zábavy pro děti.


Kdy: 11. 11. 2023 od 10:30 do 18:00

Kde: Dolní náměstí, Opava

Vstupné: zdarma, vratná záloha na degustační sklenku 50 Kč

Info: opavske-slezsko.cz


Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh

Tradiční posvícení na zámku Zbiroh nabídne ochutnávku nejlepších svatomartinských vín z Čech a Moravy, pečené husy a posvícenské koláče, konat se zde bude i lidový jarmark, ukázky tradičních řemesel, chybět nebude ani živá hudba v podání cimbálovky.


Kdy: 11. 11. 2023 od 11:00 do 17:00

Kde: Zámek Zbiroh

Vstupné: 100 Kč

Info: www.zbiroh.com