Názor dítěte se v otázce péče o něj bere v potaz. Dítě popíše sociálním pracovníkům vztahy s rodiči, se sourozenci, ale také se širší rodinou. Ačkoliv se dítě může od 12 let vyjádřit, soud se často přiklání i k názoru mnohem mladších dětí.

Jak si lze rozdělit péči o dítě?

Je několik typických modelů, podle nichž se postupuje. Pokud je dítě svěřeno do výhradní péče jednoho z rodičů (nejčastěji je to matka), styk s druhým rodičem je upraven tak, že u něj dítě tráví každý druhý víkend.

Podívejte se na video, jak říct dětem o rozvodu:

Zdroj: Youtube

Běžné bývá také to, že rodič, který nemá dítě ve své péči, může s dítětem strávit klidně i 1 až 2 odpoledne v týdnu, kdy dítě nemá na víkend. K rozdělování času dochází také o prázdninách.

Druhá varianta je ve formě střídavé péče, kdy dítě s rodiči tráví stejně dlouhý čas. Oba rodiče tak s dětmi neřeší jen příjemné víkendové radosti, ale také běžné starosti. Nevýhodou však mohou být neustálé změny a pendlování mezi oběma rodiči.

V současnosti se rozvíjí také trend, kdy děti bydlí jen na jednom místě, kde se u nich rodiče střídají. Děti tak mají své zázemí a řád. Nevýhodou je však nutnost platit i bydlení pro oba rodiče, když zrovna nejsou s dětmi.

Poslední využívanou možností je domluva mezi rodiči. Ti mají děti podle toho, jak se vzájemně domluví. To je vhodná varianta, pokud oba rodiče bydlí blízko sebe.

Od kdy se dítě rozhoduje samo?

Do toho, u kterého rodiče bude dítě bydlet, může dítě mluvit od 12 let. V tomto věku je bráno, že je dítě natolik vyspělé, aby bylo schopno vyhodnotit situaci a samo si říct, kde mu bude nejlíp. Pokud tedy není rozhodnutí dítěte v přímém rozporu s jeho zájmy, přihlíží se na jeho přání. Pokud se dítě s druhým rodičem nebude chtít vídat, soud mu tuto povinnost nestanoví.

Zdroj: mesec.cz, dostupnyadvokat.cz, motherclub.cz