Tato moderní stavba nazvaná 2 Oaks House se nachází poblíž bulharského hlavního města Sofie, nedaleko od pohoří Vitoša. Projekt, jehož hlavním zadáním byl už od samého počátku moderní a energeticky úsporný dům s rozumně vyřešenými prostory, který bude respektovat, že na pozemku stojí dva vzrostlé duby, vypracovalo studio OBIA.

Foto: Georgi Ivanov a Alumina Elit Autor: Oficiální zdroj Foto: Georgi Ivanov a Alumina Elit Autor: Oficiální zdroj

Největší výzvou byly pro architekty právě ony dva stromy, které nejenže neměly být kvůli stavbě pokáceny, ale měly se právě naopak stát dominantním prvkem stavby, který nakonec plní i svůj praktický účel. V letních obdobích vytvářejí koruny stromů tolik potřebný stín, jenž chrání dům před nadbytkem slunečních paprsků a tepla. V zimě, když stromy opadají, ale holé větve nebrání, aby do interiérů denní světlo vstupovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Dům má dvě podlaží. V přízemí se nachází otevřený prostor uspořádaný do tvaru písmene U, kam se podařilo umístit klasický trojlístek: kuchyně - jídelna - obývací prostor. Převážná část přízemí je směrem do dvora prosklená, takže v letních měsících umožňuje interiéry propojit s předzahrádkou, kde stojí již zmiňované duby.

Druhé nadzemní patro je o poznání soukromější. Najdeme zde tři ložnice a malou pracovnu. Také toto podlaží je z velké části prosklené a při pohledu téměř z kteréhokoli okna mohou mít majitelé pocit, že žijí v korunách stromů.

Foto: Georgi Ivanov a Alumina Elit Autor: Oficiální zdroj Foto: Georgi Ivanov a Alumina Elit Autor: Oficiální zdroj

Jedním z důležitých požadavků na stavbu tohoto domu byla jeho energetická úspornost. Proto zde můžeme najít tepelné čerpadlo, trojitá skla a silnou vrstvu izolace. Dům je navíc vybaven automatickým systémem, který umožňuje kontrolovat spotřebu energie i na dálku.

Foto: Georgi Ivanov a Alumina Elit