Foto: Nick Kane Autor: Oficiální zdroj Foto: Nick KaneAutor: Oficiální zdroj

Do poměrně odvážného projektu se v roce 2009 vrhla za pomoci architektonického studia Birds Portchmouth Russum Architects jedna britská rodina. Ta totiž ve stejném roce zakoupila překrásný členitý pozemek v oblasti Hampshire i s ruinou starého anglického domku, který se rozhodla přebudovat na své rodinné království.

Architekti se při tak zásadní rekonstrukci domu Downley House přidrželi typického pojetí anglického venkova. V domě vytvořili prostorné místnosti s výhledem do okolí a rozhodně se nebáli přidat k tradici i pár odvážnějších prvků. Zvlášť výrazné jsou geometrické a často i zaoblené tvary tam, kde bychom je u moderního domu asi nečekali.

ČTĚTE TAKÉ:

Hned samotný vchod musí upoutat pozornost každého, kdo se k domu jen přiblíží. Každý, kdo chce vejít dovnitř domu, musí totiž nejprve projít velkým kruhovým vstupem, který je pomocí dubového přístřešku propojen s dalším venkovním nádvoříčkem. Teprve tady se nachází přímý vstup do domu. A opět je nepřehlédnutelný. Architekti zvolili vejčitý tvar a kombinaci dřeva a skla.

Vstupní hala rozděluje celou stavbu na dvě křídla. Jedno slouží rodině a druhé je vyčleněno pro americké příbuzné, kteří dům často navštěvují.

Foto: Nick Kane Autor: Oficiální zdroj Foto: Nick KaneAutor: Oficiální zdroj

Centrální část domu je multifunkčním prostorem. Kromě vstupu zde najdeme po obou stranách umístěná schodiště, která zvenku tvoří další nepřehlédnutelný prvek - schodiště jsou totiž točitá, a díky tomu mohou být umístěna do dvou postranních věží. Zadní část vstupní haly pak slouží také jako společná jídelna pro obě křídla domu.

Stavební práce začaly v červnu 2010 a jeho finální podoba byla dokončena v dubnu 2012. Celkový rozpočet na rekonstrukci prý nepřekročil investorův rozpočet, který byl 2,5 milionu liber.

Foto: Nick Kane, Birds Portchmouth Russum Architects