Singapurský dům 66MRN od architektonické firmy ONG&ONG zaujme tím, že vypadá jak ohromná katedrála. Ovšem betonu a poněkud v brutalistickém stylu. Rozdělení na dvě části zastřešené velkými trojúhelníky dům moc neodlehčuje. Naopak.

Kdo by si chtěl postavit něco takového? Někdo, kdo má rád minimalismus. Někdo, komu se líbí japonský styl. Ne, nezbláznili jsme se. Stačí totiž vejít za velký plot a najednou se člověk octne v jiném světě. Ano, jsou tu vidět opět zdi z pohledového betonu. Jenže jsou doplněné svislým dřevěným pažením. Drobné detaily najednou rozbíjí celistvou plochu. Dřevěné chodníčky s obloučky, bonsaje, místa zřetelně inspirovaná japonskými zahradami.

Pojďme ale vstoupit do přízemí domu, kde zaujme neskutečný střed domu. Zde je malý bazének, z něhož vystupují dva ostrůvky se stromy. Dvě části domu jsou pak spojeny můstkem. V jedné části jsou společenské prostory, ve druhé části pak prostory pro služebnictvo, včetně jejich pokoje a odpočinkové místnosti. Samozřejmě je tu pak velká kuchyně a jídelna pro majitele.

Čtěte také

Foto: ONG&ONG / Derek Swalwell

Čtěte také

Světová architektura: Ve stínu dešťového stromu

Jiný projekt firmy ONG&ONG

První patro je opět rozdělené na dvě části. Větší část je pro majitele – je tu ložnice, malá toaleta, vlastní obývací pokoj. Přes lávku se pak dostává do velké koupelny spojené s ohromnou šatnou. Poslední čtvrtinu tohoto patra pak zabírají dvě ložnice s vlastním sociálním zařízením.

Atika je z části zazeleněná – opět v japonském stylu. Pak je tu další ložnice se společenskou místností a pracovna.

Foto: Derek Swalwell