Foto: Mike Daines; Simon Gill Architects Autor: Oficiální zdroj Foto: Mike Daines; Simon Gill Architects Autor: Oficiální zdroj

Zakladatel architektonického studia Simon Gill Architects sice studoval v Británii, ale jeho manželka pochází z Bulharska. Proto se právě v této lokalitě rozhodli zapustit kořeny. Našli si pozemek v těsné blízkosti krásného jezera nedaleko města Batak a postavili si tam rodinný dům ve stylu loveckého či rybářského domku.

Po vizuální stránce bylo pro Gilla nejdůležitější, aby v sobě dům na první pohled spojoval tradiční prvek s moderním stylem. Rozhodl se proto využít inspirace z lidové architektury (to je zcela evidentní na venkovním smrkovém obložení domu) a moderní přístup se projevuje třeba ve využití solárních panelů nebo podlahového topení. Ale oba přístupy jsou samozřejmě postřehnutelné i v samotném vybavení interiéru nebo rozčlenění domu, jehož celková obytná plocha nabízí 290 čtverečních metrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzhledem ke svažitému terénu, který mírně klesá směrem k lesu a jezeru, se architekt rozhodl pro rozdělení domu na dvě hlavní části. První část je vlastně zapuštěná přímo do kopce a částečně působí, jako by byla úplně zakopaná v zemi. Druhá polovina domu se naopak výrazně vyvyšuje, a nabízí tak poutavý výhled do krajiny.

V harmonii s přírodou i místními tradicemi

Foto: Mike Daines; Simon Gill Architects Autor: Oficiální zdroj Foto: Mike Daines; Simon Gill Architects Autor: Oficiální zdroj

Pro Gilla bylo zásadní, aby dům splynul s okolní přírodou. Rozhodně nechtěl, aby došlo k nějakému výraznému narušení. Cílem nebyl pokus o exhibicionistický kousek, který by na sebe upoutal všechnu pozornost, ale spíš spojení místních tradic a přírody do podoby, která nebude provokovat, ale spíš uklidňovat.

Dům byl kompletně dokončen v roce 2012 po třech letech od začátku stavebních prací. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 150 tisíc liber (tj. přibližně 4 470 tisíc korun). Sám architekt však připomíná, že náklady na stavbu téhož domu by byly v Británii, odkud pochází, pětkrát vyšší.

Foto: Mike Daines

Zdroj: Simon Gill Architects