Typická stavba místního charakteru je postavená z kamenů, má maličká okna, je mohutná, stejně jako okolní hory. Jenže to není synonymum moderního bydlení. Konverze takového domu je velmi obtížná a nákladná. A tak starý dům, který už byl stejně v nevyhovujícím stavu, ustoupil až na základy domu novému. Ten se snaží zachovat tvarovou příslušnost k okolí tvarem sedlové střechy.

Architekti Eduardo Cadaval & Clara Solà-Morales postavili na základech dům s velmi zkosenou střechou, která má za úkol nezadržovat sníh, jehož tu je v zimě víc než dost. Interiér domu je volný – dělí ho vlastně jen příčky z kontejnerů, které prostor dělí na využívané části. V horizontální rovině najdeme v domě vlastně dva byty – horní a dolní. Oba jsou spojeny schody.

Vrchní byt je vložen pod střechu. Celá boční strana pak je skleněná a dává interiéru bohatě napít slunečního svitu. Do dvou údolí pak shlíží vodorovná linie menších oken, probíhající přes celý dům. Tato okna jsou střechou shora také chráněna před nepříznivým počasím.

Dům v Pyrenejích Autor: Dle článku Autor: Dle článku

Úchvatný výhled mají i lidé ve spodním apartmánu. Základy domu totiž byly probourány a do vzniklých otvorů vsadili architekti ohromná okna, která shlíží přes terasu opět na krásy Pyrenejí. Spodní byt je pak spojen schody ještě s druhým suterénem, kde je další ložnice s koupelnou a pracovnou.

Čtěte také

Foto: Sandra Pereznieto

Čtěte také

Světová architektura: Slunečnice

Další projekt od této architektonické kanceláře: