Foto: Martin Gardner Autor: Oficiální zdroj Foto: Martin GardnerAutor: Oficiální zdroj

Psal se rok 2012 a jeden ze stavařů, který přišel jedno obyčejné letní ráno do práce, aby začal s přestavbou rodinného domu, našel po započetí prvních stavebních prací na pozemku v anglickém městě Winchester pohřbené tělo... Zní to možná trošku jako začátek detektivky nebo hororu, ale asi takhle nějak opravdu probíhal počátek rekonstrukce tohoto proskleného domu, pod nímž je podepsané britské architektonické studio AR Design Studio.

Archeologické naleziště

Na samotném počátku stavby totiž tým archeologů přivolaných po nálezu prvního hrobu zjistil, že se v místě nachází ostatky římského pohřebiště z dob, kdy Británii ovládli Římané.

ČTĚTE TAKÉ:

Na místě se kromě několika hrobů našlo také staré opevnění a římská pohřební urna. Stavba domu mohla tedy skutečně začít až poté, co bylo místo nálezu prozkoumáno archeology, kteří si následně veškeré artefakty převezli do místního muzea k prozkoumání.

Tyto starodávné nálezy dodaly místu, už tak historicky bohatému, ještě výraznější historický podtext. Původní dům byl totiž vybudován již v roce 1856 a jeho rekonstruovaná čtvrtina původně sloužila jako dům pro služebnictvo.

Spojení starého a nového

Foto: Martin Gardner Autor: Oficiální zdroj Foto: Martin GardnerAutor: Oficiální zdroj

Majitelé, kteří dům vlastní nyní, se rozhodli, že jej zmodernizují. K proměně měli jen několik základních požadavků. Jelikož je jejich vášní sklo, přáli si, aby v nově upraveném prostoru hrálo nejvýraznější roli. Architektonické studio tomuto přání rádo vyšlo vstříc a kromě výrazného skleněného schodiště v interiéru využili sklo v podobě přístavby, která na dům přímo navazuje. Do tohoto extrémně prosvětleného a otevřeného prostoru situovali jídelnu a kuchyň. Ve zbytku přízemní části se nachází také obývací pokoj a studovna. V prvním patře můžeme najít hned čtyři obrovské ložnice, každou s vlastní koupelnou.

Zdroj: AR Design Studio

Foto: Martin Gardner