Výrazně ovlivnil design šedesátých let. Jeho Bubble chair hrála v řadě filmů. Mistr plastu, i tak se říká finskému designérovi Eeru Aarniovi. Na konci letošního listopadu finský designér Eero Aarnio obdržel z rukou finského prezidenta čestný titul profesor. Významné ocenění, které se tomuto designérovi dostalo, odráží především jeho mnohaletou práci a obrovský přínos nejen finskému designu, ale i jeho význam v celoevropském měřítku. Na finské ambasádě v Berlíně bude až do 4. ledna 2008 otevřena retrospektivní výstava prací Eera Aarnia nazvaná „Retropop, Phantasie und Tagträume“. Takže Autor: archiv pokud máte cestu do německé metropole, můžete si finský design prohlédnout naživo. Pro ostatní máme „virtuální prohlídku“ připravenou právě nyní.

O americkém charitativním projektu firmy Luminaire, která společně s aukční síní Christie's dražila slavné psíky Puppy v rámci „Puppylove Project“, jsme již psali letos v březnu (přečtěte si článek zde). Šestatřicet designérů si tehdy vzalo do parády plastikové psíky Puppy, trochu i trochu víc je učesalo a předekorovalo, a výtěžek této Autor: archiv netradiční aukce pomohl výzkumu proti rakovině.

Vliv finského designéra Aarnia byl největší v šedesátých letech, kdy výrazně ovlivnil populární kulturu. Jeho křesla, která se mimochodem vyrábějí dosud, najdete v celé řadě filmů té doby. Ačkoliv nábytek navrhuje dodnes, navždycky zůstal známý především díky použití plastů v nábytkové výrobě šedesátých let.

Eero Aarnio se narodil v roce 1932 a v šedesátých letech začal experimentovat s plasty. Studoval v letech 1954-1957 na Institute of Industrial Arts v Helsinkách a vlastní praxi si otevřel v roce 1962, kdy začal pracovat jako průmyslový a interiérový Autor: archiv designér. Tehdy také vznikla jeho barevná, organicky tvarovaná křesla, která bourala tehdejší představy o sedacím nábytku. Nejslavnější jsou bezesporu křeslo Ball (1963), následoval Pastil (1968) a Bubble (1968). Dodnes jsou to ikony sci-fi filmů a sladkých šedesátých let, které najdeme v nejznámějších muzeích designu a moderního umění (jmenujme například Albert Museum v Londýně, MoMA v New Yorku, Vitra Design Museum ve Weilu am Rhein a další).

Autor: archiv Ale Eero Aarnio nezůstal mimo aktivní scénu, stále navrhuje a na jeho webu si můžete prohlédnout i jeho nejnovější práce, jako je například stůl Parabel (1994), židle Focus (2000) a dětské sedátko Tipi (2002). Neomezuje se jen na plasty, ale používá i kov, dřevo a další materiály.

Většina jeho návrhů se dodnes vyrábí a úspěšně prodává po celém světě. Eero Aarnio má řadu fanoušků, kteří nadšeně sbírají jeho organické a krásné designové kousky. Jsou nepřehlédnutelné, a tak si je řada hudebních skupin a zpěváků vybrala na obaly svých desek. Stejně tak je znáte z obálek časopisů. Prostě Eero Aarnio právem patří mezi nejslavnější finské designéry. -var- S použitím zahraničních podkladů Foto: www.eeroaarnio.com  Více o tvorbě Eera Aarnia najdete také na www.eeroaarnio.com

Související články:Světový design XVI.: Alfredo HäberliSvětový design XV.: Werner AisslingerSvětový design XIV.: Louise CampbellSvětový design XIII.: Marcel Wanders Světový design XII.: Illka Suppanen Světový design XI.: Verner Panton Světový design X.: Španělsko Světový design IX.: Konstantin Grcic Světový design VIII.: Patricia Urquiola Světový design VII.: Terence Conran Světový design V.: Thorsten van Elten Světový design IV.: Finsko Světový design III.: Belgie Světový design II.: Francie Světový design I.: Skandinávie poprvé