Stručný souhrn z článku:

  • Svíčkovec (Gaura lindheimeri) je krátkověká trvalka, která kvete od července do podzimu a vydrží na jednom místě 3-5 let.
  • Množení svíčkovce je snadné díky semínkům; rostlina je odolná, dorůstá 60-75 cm a snese mrazy do -18 °C.
  • Pěstování vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu; rostliny nemusíte přesazovat, ale starší exempláře potřebují zimní krytí.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Přestože trvalku najdete v zahradnických centrech hlavně mezi letničkami, jedná se o trvalku, jejíž krásu oceníte během velké části roku.

Svíčkovec vás bude těšit několik let

Podívejte se na to, jak hezky může vypadat i malá zahrada:

Zdroj: Youtube

Svíčkovec je krátkověká trvalka, kterou můžete na jednom místě pěstovat 3 až 5 let. Poté, co odkvete, ji seřízněte na 10 cm a nechte odpočívat. V zimě ji můžete ukrýt pod chvojí. Pak už stačí jen počkat a další rok se dočkáte dalších nádherných kvítků.

Množení rostliny je jednoduché

V případě, že rostliny neseříznete a necháte je vysemenit, nejspíš na jaře narazíte na malé semenáčky. Ty pokvetou o něco později než původní rostlina.

Rostlině se v Česku daří dobře

Svíčkovec (Gaura lindheimeri) pochází z amerických prérií. Zatímco tam dorůstá do výšky 1 metru, v českých podmínkách je vysoký zhruba 60 až 75 cm.

Trsy tenkých a tuhých stonků mají malé protáhlé kopinaté lístky. Drobnými květy kvetou v době od července do října/listopadu. Rostlina se šíří dál pomocí podzemních oddenků. Skvěle bude vypadat nejen v záhonech, ale i kolem keřů.

V půdě sušší a chudší doroste jen do výšky 30 až 37 cm, bude si však držet hezký tvar. Svíčkovec je mrazuvzdorný. Vydrží do teploty -18 °C.

NÁŠ TIP: Vyšší rostliny svazujte. Pak nebudou polehávat a vypadat unaveně.

Pěstování svíčkovce je jednoduché. Dařit se mu bude hlavně v propustné půdě na slunci. Svíčkovec je odolný proti suchu, vlhké prostředí nepotřebuje. Pokud bude půda bohatá na humus, bude rostlina vyšší, trsy však nebudou vypadat dobře.

Přesazování neprovádějte u dospělých rostlin, nebude to jednoduché. Rostliny můžete chránit nejen chvojím, ale také spadanými listy.

Zdroj: ceskestavby.cz, living.iprima.cz, nkz.cz, zahradnictvi-flos.cz