Hradní zříceniny nabízí návrat do historie v přímém přenosu. Dotkněte se kamene a představujte si, jak se na hradu Skály, Lichnice nebo Košumberk kdysi lidem žilo. A abyste neputovali jen za zříceninami, přidáváme ještě další tipy, co vidět v okolí.
Podívejte se, jak vypadá Košumberk:
Skály u Jimramova
Turistické trasy Via Czechia dokonale mapují naši zemi a jedna z nejdelších cest spojuje západ a východ České republiky. Právě na této trase se nachází i zřícenina hradu Skály nebo také Štarkov či Stařechovice u vesnice Nový Jimramov. Nemusíte hledět na čas, je volně přístupná, takže zbytky zdiva věží, paláce a obvodové hradby si můžete prohlédnout kdykoliv.
Hrad nechal vybudovat Archleb ze Stařechovic, moravský šlechtic z rodu pánů z Kunštátu, koncem 14. století. Nicméně netrvalo dlouho a začali ho obývat loupeživí šlechtici a už kolem roku 1440 došlo k jeho rozboření. Podle pověsti se v těchto místech ukrývají duchové Švédů, kteří tu hledali azyl během třicetileté války. A to se traduje, že jejich velitel měl uzavřít smlouvu s ďáblem, aby si zachránili život.
Co v Jimramově
Zřícenina se nachází kousek od Jimramova. Kromě zámku tady můžete vidět například rodný dům Jana Karafiáta, autora nesmrtelných Broučků, nebo bratří Aloise a Viléma Mrštíkových. Zajímavá je rovněž funkcionalistická vila, kterou navrhli žáci slavného architekta Josefa Gočára, a jiné památky.
Lichnice u Třemošnice
Když dorazíte do Třemošnice, zříceninu Lichnice (Lichtenburk) nemůžete minout. Hrad vznikl patrně kolem roku 1250, založil ho Smil ze Žitavy. Má zajímavou historii. Od počátku 15. století patřil mezi královské hrady. Obléhali ho husité, počátkem 17. století vyhořel a v roce 1649 byl pobořený. Ale stále zbylo dost kamenných zdí a věží (v jedné z nich je rozhledna Milada) a čas nesmazal ani výhled do čáslavské kotliny. Poblíž hradu můžete obejmout Žižkův dub, který patří mezi naše nejmohutnější památné stromy.
Co v Třemošnici
Až se budete vracet z Lichnice do Třemošnice, stavte se v Berlově vápence. Spojitost se zříceninami není náhodná, ještě před pár lety byla zhruba 150 let stará vápenka na odpis. Naštěstí však nezmizela z naší mapy a tak tuto výjimečnou technickou památku můžete vidět i vy. Jde o raritu nejen u nás, ale i v rámci Evropy, jelikož je patrně jedinou vápenkou otevřenou pro veřejnost.
Košumberk hledejte v Luži
Do třetice jsme vybrali zříceninu hradu Košumberk v městečku Luže. Hrad spatřil světlo světa patrně ve druhé polovině 13. století, nicméně první zmínka o něm údajně pochází z roku 1318. Ta se spojuje s rytířem Ojířem z Košumberka. Ani tento objekt neminul požár, v 16. století došlo k jeho přestavění v duchu renesance. V 19. století se stal součástí majetku rodu Thurn-Taxisů, dnes patří městu Luže.
Zaujalo nás: Letos byla nově otevřena bezbariérová lávka k zadní části hradu, takže se sem z areálu Hamzovy léčebny dobře dostanou i vozíčkáři, rodiče s kočárky a rovněž starší generace.
Co v Luži
Rovnou ze zříceniny to můžete vzít přes zmiňovanou lávku do léčebny (rehabilitačního zařízení), kterou obklopuje lesopark - arboretum. Založil ho profesor MUDr. František Hamza před více než sto lety a kromě klientů léčebny ho můžou navštívit i turisté. Parkem vede naučná stezka, která představuj dřeviny čtyř světadílů.
Zdroj: navstevnik.cz, Koruna Vysočiny