Množení maliníků provádíme několika způsoby – řeč je o kořenových odnožích, kořenových řízcích, hřížení. Všechny tyto varianty mají své výhody, ale i nevýhody.

Nejjednodušší způsob je odejmutí kořenové odnože

Musí s vámi ale rostlina spolupracovat a nějakou odnož mít. Mladé rostliny nemají skoro žádnou, ty staré také ne. Ideální na toto množení jsou rostliny staré asi pět let. Pak už je to jednoduché – rýčem nebo krumpáčem odryjte část odnože a přesaďte ji na nové místo. Zasaďte ji hlouběji, než byla původně. To, co zbyde nad zemí, zkraťte na dva, maximálně tři pupeny.

Čtěte také

Řízkování rostlin

Čtěte také

Pusťte se do řízkování pokojových rostlin

Řízky z kořenů

Někdy rostlina kořenové odnože nemá. Pak doporučujeme množení řízkováním. Na podzim vyryjte kořeny, které jsou od rostliny vzdálené aspoň půl metru – abychom ji nepoškodili. Kořeny řízkujte okolo 15 cm a dejte je do krabice s pískem ve studené místnosti, ideální je sklep nebo chodba. Do jara udržujte písek vlhký a pak vysaďte rostliny do hlíny.

Poslední variantou je hřížení

Je to velmi jednoduché, ale trvá, než se řízky probudí k životu. Na malinách vyberte výhony, které jsou dlouhé a ohebné a dají se ohnout až k zemi. Vykopejte 5 cm hluboké drážky, ohněte do nich výhony a zakryje hlínou. Za rok, maximálně za dva, bude mít větev na sobě první kořínky. Pak stačí výhon oddělit od primární rostliny a zasadit na vhodné místo.

Zdroj: abecedazahrady.cz, ireceptar.cz