Dům na této adrese stál už na přelomu devatenáctého a dvacátého století. V roce 1906 pak stavbu zničilo zemětřesení a následný požár. Už nikdy se nepodařilo místo zrekonstruovat tak, aby bylo plnohodnotným pro život nebo obchod. Ostatně uprostřed historické čtvrti Jackson to bylo známé místo červených luceren, takže se s architekturou asi nikdo moc nezatěžoval.

Před asi dvaceti lety byla domu dodána nová fasáda a vznikla zde kavárna a několik kanceláří. Pak se ovšem do budovy nastěhovalo studio grafického a průmyslového designu Hybrid Design. A to už ze své podstaty chce něco výjimečného. A tak byl dán podnět k přestavbě domu, které se ujal Terry & Terry Architecture.

Foto: Bruce Damonte Autor: Oficiální zdroj Foto: Bruce DamonteAutor: Oficiální zdroj

Celý projekt vlastně kompletně vydlabal vnitřek budovy, protože byly odhaleny ještě zemětřesením poničené struktury domu. A tak vznikla vnitřní železná konstrukce, která vlastně plní i opěrnou funkci cihlovým bočním stěnám, jejichž nosná funkce už nebyla zaručena. Ustoupením prvního patra vlastně nebyla vůbec narušena původní velikost fasády, i když okolní zástavba to zcela umožňuje. Ale zachování původního průčelí bylo jedním z hlavních požadavků studia.

Uvnitř v přízemí pak vznikla velkoprostorová kancelář, která ovšem není taková, jako známe z našich kancelářských budov. Jen osmnáct míst a za nimi dvě samostatné kanceláře pro vedení. Za původně výkladní skříní, nyní krytou nalepovací fólií, je pak velká zasedací místnost.

Čtěte také

Foto: A2BC Architects and SibillAssociati

Čtěte také

Světová architektura: citlivá rekonstrukce statku

To, že tady vládne pohoda, je poznat na každém kroku. Místo mohutných zdí tu rozdělují místo skleněné tabule, které propouštějí do interiéru dostatek světla a minimalizují potřebu umělého osvětlení. Ale vyjděme po schodech do prvního patra, kde poznáme, že tady se mají zaměstnanci opravdu dobře. Je tu archiv i místo pro čtení. Ale hlavně je tu velký stůl, kuchyně (opravdu velká, a nikoliv jen jakýsi koutek na kávovar) a hlavně velká terasa obložená dřevem. Prostě místo, kde si může člověk od práce na pár minut odpočinout.