Do marocké kuchyně se doslova propsala historie. Každý národ, který se na tomto území v minulosti vyskytl, zde zanechal kulturní a gastronomickou stopu. V marockých jídlech se tak unikátním způsobem spojují arabské, španělské, francouzské a berberské chutě. Jídla se tradičně připravují v hliněné nádobě s typickým kuželovitým víkem, která se nazývá tažín. Setkat se můžete také s názvem tažin, tajine nebo tagine. Stejné označení pak nese i jídlo v něm připravené.

Podívejte se, jak se tradiční marocký tažín připravuje:

Zdroj: Youtube

Ani kapka vody nazmar

Tažín má v severoafrické kuchyni dlouhou historii. Původně byl vyroben v pouštních oblastech a v jeho speciálním tvaru se odrážejí zdejší podmínky – horko, nedostatek vody a snaha šetřit suroviny. Během přípravy jídla v tažínu se totiž nedostane ven ani kapka vody, ani obláček páry. Ve špičce víka, která zůstává po celou dobu chladná, se během vaření všechna pára zachycuje a následně stéká zpět do spodní nádoby. Díky tomu není třeba ingredience během přípravy podlévat. Navíc se v jídle dokonale koncentrují všechny vůně, chutě a šťávy.

Funkční i krásný

Tradiční tažín se vyrábí z pálené hlíny. Velmi často se doplňuje glazurou a také nejrůznějšími malovanými ornamenty, které ho povyšují z funkčního na estetický kousek. Přivézt si ho můžete jako suvenýr z dovolené v Maroku, bez problému ho ale seženete i na českých e-shopech. Tažín se tradičně používal pro přípravu jídel na ohništi, použít ho ale můžete i v troubě nebo na sporáku. Moderní varianty lze díky adaptačnímu disku používat i na indukční desce.

Dokonalé spojení chutí

A co v tažínu můžete uvařit? Naprosto dokonalé dušené masové a zeleninové směsi. Nejlepší inspiraci najdete přímo v marocké kuchyni - základem jsou větší kusy masa, často s kostí, díky níž má výsledný pokrm výraznější chuť. Používá se kuřecí, jehněčí, hovězí nebo skopové, v našich končinách se dobře uplatní i vepřové. Maso doplňují nejrůznější druhy zeleniny, ovoce, ořechy, brambory, rýže nebo kuskus. O dokonalou souhru chutí se stará aromatická směs koření, v níž najdete například hřebíček, kardamom, pískavici, kurkumu, skořici, badyán nebo bobkový list.

Zdroj: tajine-recepty.blogspot.com, www.radynacestu.cz, www.apetitonline.cz