Pokud vám dnes architekt navrhuje kuchyň, není výjimkou, že vám někam zasadí i televizní obrazovku. Bude to nejspíš jedna z několika televizí, protože tu další máte určitě v obývacím pokoji a další možná také v ložnici. Bytem se vznášejí vlny, na něž můžete kdykoli připojit počítač a sledovat něco dle vlastního výběru na YouTube, například. Položili jste si otázku, proč máte byt zaneřáděný tolika elektronickými fidlátky? Odpověď znáte jen vy sami.

Ticho a samota nahání strach

Jídlo u televize 2 Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Jestliže vám všechny ty domácí stroje nahrazují živé bytosti, které ve vaší domácnosti chybí, tak by možná stálo za to, zamyslet se nad celkovým uspořádáním vlastního života. Pokud televizním programem zaháníte ticho, tak si také moc neprospíváte. Hlava se hmoždí s luštěním sdělení, které chrlí obrazovka, a na nějaké vlastní myšlenky a snění nezbývá sil. A co teprve, když se vám program v kuchyni překřikuje s tím, co zrovna běží na druhém aparátu v ložnici.

Vím, co dávají v televizi, nevím, co jím

Koukáte na televizi, kde se zrovna odehrávají dramata mezi herci v nějakém nekonečném seriálu nebo ukazují pohlavára vzdálené země, jak se dostavil k volbám nebo někde řeční. Do pusy si současně strkáte rajskou s knedlíkem. Nemáte z ničeho nic. Jídlo vám brání, abyste se plně soustředili na seriál či zprávy a rajskou si nepokecali tričko nebo vám nevyklouzlo vařené hovězí na zem. Seriál vám brání, abyste si vychutnali to, co máte zrovna na talíři. Možná si ani nevšimnete, jestli jíte rajskou, nebo frankfurtskou a kolik jste spolykali knedlíků.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Nemluv, dívám se!

A konečně televize je i obrovskou přehradou mezilidské komunikace, která je u stolu hodně důležitá. Jídlo má být podbarveno příjemnou konverzací, která tmelí rodinné nebo partnerské vztahy. V současné době nám ubývají příležitosti, při kterých si můžeme povídat. Jen tak povídat, bez nutnosti dojít k nějakému závěru nebo rozhodnutí, vyprávět si, co jsme prožili ráno nebo včera…

Dobrým řešením není ani plánování jídla tak, aby se stihl nějaký program v televizi. Rychle do sebe házet potravu, aby nám na obrazovce něco neuteklo, to je snad ještě horší.