Téměř tisíc lidí podepsalo od poloviny září elektronickou petici za odstranění regulace nájemného, řekl mluvčí Iniciativy za narovnání nájemného Tomáš Nenička. Petici hodlá iniciativa předat poslancům a senátorům. "Chceme ji předat na začátku nového roku před projednáváním návrhu zákona o nájemném, vůči němuž jsme kritičtí," dodal Nenička. Sněmovna se bude zákonem zabývat zřejmě v únoru.

Iniciativa je podle dřívějších slov předsedy Sdružení nájemníků Stanislava Křečka mimo realitu evropského právního řádu. "Česká republika je v regulaci nájemného na špičce liberálních států, protože nemá žádné podmínky, které by regulovaly nájemné při jeho uzavírání," uvedl již dříve Křeček.

Přetrvávající systém dvojích cen nájemného zvýhodňuje podle Neničky skupinu občanů, kteří bydlí v nájemních bytech s regulovaným nájemným na úkor ostatních. "A to bez sociálního či jiného oprávněného důvodu," domnívá se Nenička.

Regulace nájemného podle ministerstva pro místní rozvoj a odborníků na trhu s bydlením brání mobilitě pracovních sil, mladí lidé těžko dosahují na vlastní bydlení, stát přichází o černé příjmy z nájemného. Regulaci kritizovala i Evropská komise.

V republice už více než rok není zákon, který by výši nájemného upravoval. Ve sněmovně nyní leží návrh ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle kterého se výše nájemného může zvyšovat maximálně o deset procent ročně a zároveň nesmí překročit místně obvyklé nájemné. Sobotkův návrh podporuje Sdružení nájemníků, které by bylo pro růst nájemného o pět až sedm procent za rok. Růst o více než deset procent za rok by sociálně slabší obyvatele prý dostal do neřešitelné situace.

Návrh zákona o nájemném také připravil ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU), který prosazuje postupné sbližování regulovaných a tržních cen. Tempo růstu nájemného by podle něj mělo být 15 procent za rok. Jeho návrh ale do sněmovny neprošel. Koaliční partneři se však podle Němce nakonec dohodli, že naleznou společné znění. "Tempo růstu se může přibližovat představám ministerstva financí," řekl dříve Němec. Na postupném sblížení regulovaných a tržních cen však trvá.

Bez právní úpravy výše nájemného je Česká republika od loňského listopadu, kdy Ústavní soud zrušil cenový výměr ministerstva financí. Nyní je tak možné nájemné změnit jen na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud se nedohodnou, řeší jejich spor soud. -čtk-