Počet zahajovaných staveb ve Spojených státech se během října podle sezonně přepočtených údajů zvýšil o 2,9 procenta na ročně přepočtených 1,96 milionu. To je nejrychlejší tempo za posledních 17 let, konkrétně od ledna 1986. Sdělilo to americké ministerstvo obchodu. Trh bydlení ve Spojených státech v poslední době zažívá silný růst, který je výsledkem rekordně nízkých úrokových sazeb. Růst v říjnu přesáhl odhady analytiků, kteří v průměru čekali pokles na 1,85 milionu jednotek.

V segmentu rodinných domů tempo růstu činilo 5,7 procenta na 1,62 milionu jednotek, což je rekordní údaj za dobu, co se tato data sledují. Roční přepočet znamená, že pokud zůstane zachováno současné tempo růstu, za celý rok by se v USA postavilo asi 1,96 milionu nových domů.

Počet stavebních povolení v říjnu vzrostl o 5,2 procenta na 1,97 milionu, opět v ročním přepočtu. To signalizuje, že stavební podniky mají důvěru v další růst poptávky po stavbě nových domů. Jde o nejvyšší růst od února 1984. Počet stavebních povolení k výstavbě nových rodinných domů se zvýšil o 3,2 procenta, což je také nový rekord, podotýká agentura Reuters.

Sazby na hypoteční úvěry se pohybují v blízkosti nejnižších hodnot za posledních 40 let a Federální rezervní systém je zatím ochoten oživení ekonomiky podporovat zachováním nízkých úrokových sazeb. Podle analytiků by se tak vysoká poptávka po nových domech měla ještě nějaký čas udržet. -čtk-