Tepelná čerpadla potřebují elektřinu k provozu a fotovoltaické panely ji generují ze slunečního záření bez nákladů a ekologickým způsobem. Toto spojení může být šikovným postupem, jak snížit provozní náklady tepelných čerpadel a zároveň snížit zátěž na elektrickou síť.

Utáhne fotovoltaika topení? Domácí fotovoltaika a tepelné čerpadlo v praxi:

Zdroj: Youtube

Co čerpadlo spotřebuje, panel vyrobí

V průměrném rodinném domě může tepelné čerpadlo potřebovat velké množství kilowatthodin elektrické energie ročně. Fotovoltaický systém o určitém výkonu může generovat elektřinu, kterou lze využít pro provoz tepelného čerpadla. Tímto způsobem lze dosáhnout energetické nezávislosti a snížit náklady na elektřinu získanou z tradičního zdroje.

Dimenzování soustavy

Klíčovou věcí je zajistit, aby fotovoltaický systém byl dostatečně dimenzován pro pokrytí potřeb elektřiny pro tepelné čerpadlo. Je také důležité zvážit vhodný typ tepelného čerpadla a jeho správnou instalaci. Tímto způsobem lze maximalizovat využití volné energie ze slunce a minimalizovat náklady na elektřinu.

Ideální dvojice

Spolupráce fotovoltaiky a tepelných čerpadel je inteligentním způsobem, jak zvýšit hospodárnost vytápění a přípravy teplé vody v domácnosti. To znamená ekonomické a ekologické výhody pro majitele domu a snížení zátěže rozvodné elektrické sítě.

Zdroj: energysage.com, home.howstuffworks.com