Sibiřský modřín je tvrdší než evropský a díky vysokému obsahu pryskyřice lépe odolává vlhkosti a houbovým onemocněním. Říká se, že toto dřevo ani nemusíte ničím ošetřit, a vydrží vám klidně 15-25 let, ozdobené nádhernou stříbrošedou patinou.

Terasa ze sibiřského modřínu / www.fasadyaterasy.cz Autor: Oficiální zdroj Terasa ze sibiřského modřínu / www.fasadyaterasy.czAutor: Oficiální zdroj

Zatímco patina není na škodu, a mnoho majitelů teras se na ni dokonce těší, ošetření olejem přeci jen zvýší jak životnost prken, tak komfort při chození bosou nohou. Ať zvolíte hladká prkna, nebo protiskluzovou úpravu s drážkami, z neošetřené podlahy se mohou uvolňovat třísky. Pokud navíc není terasa zastřešená a v létě na ni dopadá přímé slunce, počítejte s uvolňováním pryskyřice, což zase bude na nášlap nepříjemné.

Nátěr tyto nevýhody sibiřského modřínu potlačí, a navíc dřevu prodlouží životnost. Jestliže zvolíte bezbarvý olej, tedy bez příměsi pigmentů, nepřijdete ani o patinu, šednutí jen může trvat o něco déle než v případě neošetřeného dřeva.

Sibiřský modřín / Planko.cz Autor: Oficiální zdroj Sibiřský modřín / Planko.czAutor: Oficiální zdroj

Před prvním nátěrem je potřeba nechat terasu 4-6 týdnů zvětrat, aby slunce ze dřeva "vytáhlo" pryskyřici, kterou z povrchu smyje déšť (nebo voda z vašeho kbelíku). Samotná prkna před stavbou ale zvětrávat nenechávejte, rychle se kroutí a sesychají. Ze stejného důvodu je potřeba provést montáž precizním způsobem, nejlépe přichycením vrutů shora k podkladním hranolům, nikoli na klipy. „Montáž na klipy není vhodná vzhledem k vyššímu objemovému sesychání a stupni kroutivosti sibiřského modřínu,“ radí dovozci exotického dřeva z Pechar.cz.

Čtěte také

Terasa z exotického dřeva

Čtěte také

Terasa z exotického dřeva: který druh vybrat?

Otvory pro vruty raději předvrtejte, aby se omezilo riziko rozštěpu dřeva. Všechny spojovací prvky pak vybírejte zásadně nerezové, protože korozivní kov by na modřínu vytvořil nevzhledné černé skvrny.