Jak vybrat nábytek na malý balkon

Vybírat nábytek na malý balkon není právě jednoduché. Obchodní domy i e-shopy nabízí zahradní nábytek na velké terasy, ale jak ho vměstnat do malého prostoru? Malé balkony často nabízí místečko jen na nějaký menší stolek, jednu dvě židle či křesílka a pár dekorací. Pokud budete vybírat chytře, můžete na něm mít vše, co si přejete. Dejte ale pozor, ať nábytku, květináčů a jiných dekorací není příliš. Mohlo by se stát, že se na něm sotva otočíte.

Beton se hodí i na terasu jako odkládací stolek. Autor: Bonami Beton se hodí i na terasu jako odkládací stolek.Autor: Bonami

Mezi naše tipy rozhodně patří malé balkonové sety, nebo zahradní stolky, ke kterým snadno přistavíte jednu, popř. dvě židle. Pokud si na balkoně raději čtete a dáváte přednost pohodlí, vyberte místo židliček křesílka. Záměrně píšeme ve zdrobnělinách, protože mezi zahradním nábytkem či nábytkem na terasy a balkony najdete i velká křesla, kam se snadno schoulíte a vydržíte v nich číst hodiny. Na malý balkon se sice nevejdou, ale i tak se dají vybrat křesla a křesílka, ve kterých si pohovíte.

Chcete konkrétní tipy? Mezi naše favority patří šedý skládací stolek z akáciového dřeva La Forma Stahl, který snadno složíte a uklidíte, když budete potřebovat na balkoně více místa na pohyb, nebo třeba na sušák s mokrým prádlem. Skvělý je i zahradní odkládací stolek z eukalyptového dřeva ADDU Vienna. K oběma snadno přidáte židle či křesílka různých designů.

Z křesel a židlí jmenujme třeba skládací zahradní židle Esschert Design, hořčicově žlutou zahradní židli s ocelovou konstrukcí La Forma Surpik nebo zahradní křeslo s ocelovou konstrukcí a provazovým výpletem La Forma Samt.

Náš tip!

Milujete houpání, houpačky a závěsné koše? Dopřejte si je i na vašem balkoně. Není nutné řešit, kam houpačku nebo koš zavěsíte. K dostání jsou dnes i se samostatným stojanem, na který křeslo zavěsíte. Na Bonami jich najdete celou řadu. Stačí si vybrat.

Na co byste rozhodně neměli zapomínat, je slunečník. Vybírat se dá z klasických stojacích slunečníků různých rozměrů, ale i z atypických slunečníků, které jsou na noze zavěšeny, jako např. slunečník Le Bonom Happy Sun. Na Bonami můžete vybírat z různých typů, barev i velikostí. Nezapomeňte k nim objednat rovnou i stojan, bez něhož váš slunečník nikdy nebude dostatečně stabilní.

Dekorace dělají balkon útulným

Máte opravdu jen málo místa Pak stačí třeba křesílko a květina Autor: Bonami Máte opravdu jen málo místa Pak stačí třeba křesílko a květinaAutor: Bonami

Bez dekorací to nikdy nebude ono. Záleží jen na vás, zda se obklopíte květinami a navodíte si pocit, že relaxujete uprostřed živé přírody, nebo zvolíte raději lampy, svíčky a lucerny. Faktem je, že pěstování rostlin je stále v kurzu a květiny na balkon zkrátka patří.

Moderně a vzdušně působí samostatně stojící květináče na dřevěných stojanech, vysoké květináče i truhlíky na kolečkách, které můžete přemisťovat podle libosti. U malého balkonu však dejte pozor, ať takovými květináči prostor příliš nezahltíte.

My doporučujeme zvolit různé truhlíky a menší květináče na balkon, které snadno umístíte na okenní parapet, zavěsíte na zábradlí balkonu, nebo je pověsíte na háček u stropu. Vybrat do nich můžete květiny převislé i stojící a nakombinovat je tak, aby dojem z posezení v přírodě byl dokonalý.

Nebojte se textilu na balkoně

Říkáte si, že textil na balkon není právě vhodný? Polštáře a polštářky, dečky i koberce pomohou váš malý balkon zútulnit. Pokud vám na balkon prší, je to trochu komplikované. Běžné polštářky by nasákly vodou a mohly by se zničit. Proto jsou k dispozici polštáře, koberce i podsedáky vyráběné tak, aby dlouho vydržely i na dešti a přímém slunci, neponičily se a nevybledly. Zahradní textil je vyráběný převážně z recyklovaného plastu. Polštáře pak bývají plněny polyesterem, takže nevadí, když zmoknou.

Teď už víte, jak vybavit malý balkon, aby byl plně funkční, pohodlný i útulný. Jaký vyberete balkonový nábytek a dekorace, už je čistě jen na vás. Užijte si léto na maximum i na malém prostoru.