Tak krásné září jako letos už nemusí za rok být, škoda každého dne stráveného mezi čtyřmi stěnami. Díky sv. Václavovi se však děje spousta akcí po celé republice. Hodíte si korunu, nebo necháte výběr, kam pojedete na výlet, na nás?

Kdybyste vyrazili do Janských Lázní, kvůli Krakonošovi, přidejte ještě jízdu kabinkovou lanovkou na Černou horu:

Zdroj: Youtube

Nejprve za Václavem

Na zámku Konopiště mají věž zvanou Václavka, v níž pobýval i náš český král Václav IV. Právě 28. 9. ji můžete prozkoumat jako nikdy před tím a dostat se i do jejích běžně nepřístupných koutů. Věž je unikátní také svou zachovalostí, z větší části budete skutečně obdivovat stavbu ze 13. století. Součástí akce je i historické vystoupení šermířů a banditů. A kdybyste na Konopiště mířili už zítra, 27. 9., čekají vás osvětlené skleníky s teplomilnými a exotickými rostlinami a jejich večerní prohlídka. Ostatně zdejší růžová zahrada a park rovněž stojí za prozkoumání.

Nestíháte ani jednu akci? Nevadí, když sem přijedete i později, pak doporučujeme tento prohlídkový okruh, je totiž unikátní.

Kde budou vonět růže

V Kuníně oslavují českou státnost růžemi. Zdejší zámek bude prošpikovaný nádhernými růžovými vazbami už 28. a 29. září, růže byste měli vidět ve všech komnatách a pokojích. Čeká vás i setkání s nejdůležitější majitelkou zámku, přesněji s dámou, která hraběnku Marii Walburgu Harrach představuje. Reálná hraběnka zde kdysi vybudovala výjimečnou zámeckou školu, pro děti různých sociálních skupin. Ostatně jejím žákem byl i slavný František Palacký. Zámek si můžete okouknout sami, nebo s průvodcem. Originální historické květinové vazby už teď chystá florista Slávek Rabušic.

Nestíháte? Růže budou zámek zdobit až do 8. 10.

Sraz dědečků na kolech

Když už budete v Kuníně, přidejte ještě jeden výlet. Klub historických vozidel Nový Jičín láká ve čtvrtek 28. 9. 2023 na spanilou Svatováclavskou jízdu aneb Setkání historických vozidel a motocyklů. Startuje se ráno v Odrách, jízda končí na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

Kde se stavit cestou? Spanilá jízda bude mít více zastávek, jedna z nich proběhne v Hodslavicích (cca ve 13 hodin), kde si navíc můžete prohlédnout nejstarší dřevěný kostelík na Moravě.

Cesta v čase, cílem je rarita

Tradice svatováclavských poutí se po letech obnovila na mnoha místech, jedna z nich vás čeká i na Budči u Zákolan, z hlavního města to nemáte daleko. Centrem dění se stane okolí více než tisíc let staré rotundy sv. Petra a Pavla na Budči, mělo být jít o nejstarší zachovalou stavbu u nás. A teď k zábavě: Kromě prohlídky historického skvostu se těšte na unikátní průvod sv. Václava s Boleslavem i s jejich babičkou Ludmilou. Ale ještě na šermířské souboje, historickou střelnici, dřevěný kolotoč a spoustu dobrot.

Řešíte dopravu?
Stalo se vám, že jste už párkrát složitě řešili dopravu do cíle výletu a zpět, protože nemáte auto? Zvažte jeho půjčení. Nemyslíme klasickou půjčovnu, zkuste sdílená auta neboli carsharing. Ovšem pokud sami neřídíte, nejprve musíte přesvědčit aspoň jednoho kamaráda či příbuzného, který má řidičák.

Rande s Krakonošem

Oblíbená Stezka korunami stromů v Krkonoších, tedy kousek od Janských Lázní, plánuje na 28. 9. tradiční rande s Krakonošem. Děti v pohádkových kostýmech mají vstup zadarmo. Abyste se tu nenudili ani vy, hezky si stezku projděte, doslova od kořenů (expozice je totiž v suterénu). Nebo si výlet prodlužte a začněte lanovkou, která vás dopraví na Černou horu, to budou výhledy! Z Černé hory to vezměte k Černohorskému rašeliništi, větší rašeliniště v této lokalitě nenajdete. A Černohorskou silnicí se dá dojít až ke Stezce korunami stromů.

Kde potkáte rytíře?

V Litomyšli chystají další komentovanou prohlídku s průvodcem v kostýmu rytíře Toulovce. 28. září se s ním vydáte doslova „po krvavých stopách“. Rytíř vás provede tajemnými místy, představí architekturu města od středověku až do současnosti a třeba vám půjčí i kuši. Kdo má zájem, ať dorazí na 10. hodinu do Klášterních zahrad, kde je start vycházky. Rezervace vstupenek předem se vyplatí.

Zdroj: Zámek Konopiště, Kunín, Stezka korunami stromů, Zákolany, khv-nj.cz, Anytimecar.cz