Knižní rozcestník Výlety (nejen) s dětmi je opravdu unikátní, autorka do něj posbírala rovných 1600 tipů na výlety napříč Českou republikou. Publikace vyšla v roce 2021 a už vloni se musela tisknout znovu, tak je populární. Tady je naše ochutnávka.

Chystáte se na výlet do Prahy? Inspirujte se i tímto videem:

Zdroj: Youtube

Proč nás kniha baví

  • Je přehledná, tipy na výlety jsou řazené podle oblíbených regionů.
  • Nabízí krátká i delší putování. Když vás pošle na jedno místo, poblíž najdete další nápady co dělat v okolí.
  • Slibuje spoustu námětů, kam s dětmi, i když venku není hezky, také přehled 200 míst na koupání nejen v létě.
  • S ní objevíte mnohé zajímavosti. Třeba v pražské bubenečské čistírně odpadních vod můžete vylézt na zdejší komín, a tak si připadat jako ve slavném filmu Postřižiny.
  • Díky knížce lze navštívit či vidět nejen 180 hradů a 120 zámků, ale také stovky dalších míst, která možná ani neznáte. Třeba jako náš první tip.

Ďáblova prdel

Nalákat děti na obdivování skal a skalisek chce nápad, ovšem když jim řeknete, že půjdete omrknout „prdel“, určitě se nenechají dlouho přemlouvat. Skalní útvar zvaný Ďáblova prdel objevíte v České Kanadě, nedaleko osady U Panského Lesa (kousek od zelené turistické značky).

Jiný skalní tip: V Úštěku mají Kamennou ulici, kde vás překvapí dřevěné Ptačí domky na pískovcové skále. Měli je postavit Italové v polovině 19. století, kteří v této oblasti budovali železnici.

Jeden výlet, který vydá za desítky

V Mariánských Lázních lákají i na park miniaturních staveb zvaný Boheminium. Je otevřený celoročně, a tak si více než sedm desítek našich unikátních staveb a areálů můžete prohlédnout kdykoliv. Třeba i v zimě. Včetně nejslavnějšího hradu Karlštejn.

Česká a moravská NEJ

Věděli jste, že ve městě Mělník mají nejširší studnu u nás? Ale v celé kráse ji uvidíte zdola, z mělnického podzemí. V Dačicích zase uvidíte vskutku netradiční pomník ve tvaru kostky cukru. Tohle město totiž dalo světu kostkový cukr. Přeštice jsou možná jediné místo, které pomníkem oslavuje prasata (kdo už někdy jedl přeštické vepřové, ví, že chutná náramně). A nejvyšší rozhlednu v Česku najdete na věži elektrárny Ledvice.

A teď pro děti

Jičín je město pohádek, tam prostě musíte jít. Rumcajsův svět je sice přístupný pouze do neděle 15. října 2023, ale i tak toho zbývá dost. Třeba ševcovna - domek, kde prý Rumcajs žil, než se stal loupežníkem. Nebo Cipískova stezka, což je asi 3kilometrová procházka Jičínem. Nábřeží Maxipsa Fíka zase najdete v Kadani.

V Polici nad Metují mají Muzeum stavebnice Merkur. A ve Svratce se dokonce můžete ubytovat v pohádkových domečcích Podlesíčko a příště zase ve šmoulích domečcích v Jesenici na Rakovnicku.

Zdroj: Jota