Doufejme, že parádní počasí bude ještě pár dnů pokračovat a stihneme poslední koupačku v přírodě. Třeba v našem rybníku Velké Dářko neboli v Moři Vysočiny. A kdyby ne, v jeho okolí najdete spoustu jiných možností, jak si užít volný víkend.

Rybník Velké Dářko a jeho okolí slibují opravdu parádní víkendový cíl:

Zdroj: Youtube

Skoro jako u moře

Velké Dářko najdete zhruba 10 kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Založil ho Viktorín z Kunštátu, jeden ze synů krále Jiřího z Poděbrad. To se stalo koncem 15. století a smyslem této akce bylo vytvořit zdroj vody pro hamry a hutě, rovněž se tu chovaly ryby.

Střih, jsme v 21. století. Dnes rybník Velké Dářko slouží jako bezvadné přírodní koupaliště. Nachází se v oblasti rašelinišť, proto je jeho voda kyselejší a také výrazně čistější než jinde. Rybník slouží i pro romantické projížďky na loďkách či šlapadlech, zkusit lze windsurfing a jachting. A příští rok se zase těšte na originální závody dračích lodí.

Velké Dářko je...
Jde o největší rybník na Českomoravské vrchovině, s rozlohou 206 hektarů. Strávit noc můžete ve zdejším kempu, ale k „Moři Vysočiny“ to máte blízko i z obcí Radostín, Karlov, Škrdlovice, Cikháj, Světnov či Polnička. A přidejme ještě Vojnův Městec, protože právě těchto 7 vesnic tvoří Subregion Velké Dářko.

Co tady ještě dělat

Obujte si dobré boty a jděte se projít po okolí. Relaxujte na asi tříkilometrové trase naučné stezky Dářská rašeliniště. Nebo si rybník obejděte po stejnojmenné naučné stezce, počítejte přibližně s 12 kilometry. Na dosah je vesnička Cikháj a vrch Tisůvka, pokračovat lze k Žákově hoře a třeba ještě dál, k Fryšavskému kopci.

Na skok do Žďáru nad Sázavou

Tohle město můžeme bez nadsázky označit za barokní perlu. Mezi barokní skvosty patří poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jehož půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy dodnes překvapuje geniálním tvarem. Poblíž je Muzeum nové generace, to zase nabízí poznávat historii zábavně. Nebojte se a stavte se na Dolním hřbitově, projděte se po barokním mostu u zámku, omrkněte Trojiční sloup na náměstí Republiky, půvabná je i kaple svaté Barbory.

Jdeme do Nového Města na Moravě

Nové Město na Moravě je známé hlavně díky lyžařským závodům, ale bavit vás bude i na konci léta. Kromě mnoha turistických tras se nabízí zařadit do víkendového programu i trochu historie. Město totiž zažilo největší rozkvět v době renesance a před více než 30 lety bylo historické centrum vyhlášené městskou památkovou zónou. Na Vratislavově náměstí si zaslouží obdiv celá řada domů, v jednom z nich sídlí Horácké muzeum. Hned u náměstí uvidíte kostel sv. Kunhuty ze 14. století, později přestavěný a zhruba před sto lety navíc ozdobený (nejen) biblickými sgrafity. Věřili byste, že tahle sgrafita zabírají plochu více než 500 metrů čtverečních?

Zdroj: Subregion Velké Dářko, Koruna Vysočiny, Nové Město na Moravě