Nepřemýšlejte, kam vyrazit příští víkend, a hned si zařaďte do svého odpočinkového programu také Starou Huť u Dobříše. Proč se tady nebudou nudit ani děti?

Až tu budete, nezapomeňte vyzkoušet takzvaný poeziomat:

Genius loci

Místo pro Památník Karla Čapka nebylo zvolené náhodně. Tato původně empírová vila z 19. století fungovala jako úřednický domek patřící železárnám. Ve 30. letech 20. století ji využíval náš slavný literát, který ji dostal spolu se ženou jako svatební dar a nechal ji přestavět na svůj „letní byt“. Ostatně právě tady se rodila také některá Čapkova díla jako například román Válka s mloky nebo původně divadelní hra Bílá nemoc.

Víte, že...

Bratři Čapkovi mají i další muzea? Třeba jedno najdete v Malých Svatoňovicích. Zde jsou expozice jak Karla, tak i Josefa Čapka. A proč právě tady? Protože na úpatí Jestřebích hor se Karel Čapek narodil. Josef má ale rodiště v Hronově. 

Aktuální výstava

Až do 20. září zde můžete zažít výstavu Zlatý kluk citlivý, která připomíná Čapkova osobního lékaře a také přítele a válečného hrdinu, generála Leopolda Firta. K vidění jsou mnohé fotografie a Firtovy válečné deníky. V nich se rovněž věnuje bojům československé jednotky v řadách Spojenců v africké poušti během 2. světové války. Lékaře se srdcem bojovníka máte šanci poznat i skrz různé soukromé předměty. Včetně tlakoměru, kterým patrně vyšetřoval i Karla Čapka před jeho smrtí (tento přístroj se zde veřejnosti představuje poprvé), nebo těžítka se zneškodněným granátem od Tobruku.

Čtěte také

Už takhle můžou vypadat stromy třeba pět šest let po "sklizni".

Čtěte také

Jednou zasadíte a pak už jen kácíte a zadarmo topíte. To je pařezování

Naučnou stezkou

V okolí památníku mapuje oblíbená místa spisovatele Karla Čapka, ale není to žádná nuda. Dospělí i děti se díky ní dozví leccos zajímavého o objektech, které tu kdysi stávaly, včetně hamrů. A také o rostlinách a živočiších, jež zde můžete vidět. Obří mraveniště jsou opravdu parádní, ale nejde pouze o ně. Podle chuti nebo kondice lze využít tři okruhy s různou délkou, vyberte si ze 2, 7 či 10 kilometrů. A předem si tady vytiskněte mapu nebo i poučně-zábavné úkoly, které můžou plnit nejen děti.

Čtěte také

Čtěte také

Famózní domácí knäckebrot a k tomu 3 tipy na luxusní pomazánky

Zdroj: Památník Karla Čapka