Architekt Adolf Loos patřil mezi zakladatele moderní architektury, společně s takovými jmény jako například Ludwig Mies van der Rohe nebo Le Corbusier. A všechno, co je pro Loose typické, máte šanci vidět právě v Plzni.

Naláká vás k návštěvě výjimečných Loosových interiérů tahle videoprohlídka?

Zdroj: Youtube

Co se dochovalo

Věhlasný architekt tvořil v prvních třech desetiletích 20. století. Je autorem slavného raumplanu i úvahy o ornamentu a zločinu. Propagoval čisté, ale velice funkční řešení, vždy na míru ušité těm, pro které pracoval. Jeho tvorbu charakterizuje řada typických prvků jako vestavěný nábytek s perfektními detaily, osová souměrnost nebo používání velice kvalitních materiálů.

Pro plzeňské rodiny židovských podnikatelů tvořil Adolf Loos unikátní interiéry s přestávkami zhruba od roku 1907 do konce 30. let. Výsledkem je minimálně 13 realizací, dodnes se dochovalo osm interiérů. Ale ne vždy v kompletním stavu. Na pravidelných prohlídkách se vám představí čtyři Loosovy realizace, tak si je pojďme představit.

Co je nejzachovalejší

Brummelův dům najdete v Husově ulici a považuje se za nejzachovalejší Loosův projekt v Plzni. Výjimečný je i tím, že v tomto případě Loos spolu s architektem Karlem Lhotou řešil rovněž dům, respektive jeho dostavbu a úpravu původního objektu. Zakázka vzešla od Jana a Jany Brummelových, pro něž a také pro Janinu matku Hedviku v 1. patře proměněného domu vytvořil dvougenerační bydlení koncem 30. let 20. století.

Některé zajímavosti

  • Dva pokoje pro paní Hedviku jsou společně s jídelnou a salonem pro všechny jako korálky na šňůrce. Tyto 4 prostory tvoří enfiládu, což je reálné i optické propojení za sebou navazujících místností.
  • Dvoupokojový byt paní Hedviky překvapí mimo jiné barevností, jde o modrou a žlutou.
  • Centrem bytu mladých manželů se stal salon s obrovským krbem, renesanční replikou z betonu. Ten zdánlivě odporuje Loosovu vztahu ke zdobnosti (když ornament, tak jedině funkční). Ale má svůj smysl - poutá pozornost, což se také chtělo. Vyhlídka z oken nebo z balkonu nebyla nijak omračující v době realizace a není ani dnes.

Kde uvidíte slavný raumplan

Takzvanou Semlerovu rezidenci najdete v Klatovské ulici. Stojí za ní dlouhý příběh, my ho ale musíme zkrátit. Představte si dům, v němž zaberete zhruba jeho polovinu a v ní vytvoříte originální byt. Což udělal Loos spolu s architektem Heinrichem Kulkou. Byt sloužil manželům Semlerovým a jejich dětem asi od roku 1934.

Hlavní zajímavost

V tomto případě jde o jedinou realizaci v Plzni, kde můžete vidět Loosův raumplan. Jde o poskládání místností tak, že podstatná nejsou patra, ale konkrétní prostory. Liší se i výškou a vzájemným propojením - nejsou kompletně oddělené příčkami a dveřmi (ty hledejte až v horním soukromém patře rodiny). Kolem centrální obytné haly se tak soustředí prostory různých výšek v šesti úrovních.

Tady vás čekají hned dva byty

Brummelův dům máte šanci poznat díky jedné prohlídce, zvlášť si také objednejte prohlídku Semlerovy rezidence. Ovšem byty Voglových a Krausových uvidíte najednou v rámci další prohlídky. Důvodem je fakt, že se z nich dochovaly menší části. V případě bytu Voglových (realizace patrně v roce 1928) jde o obývací pokoj a jídelnu, v bytě Krausových (asi 1931) uvidíte kromě salonu s jídelnou například i ložnici s typickým Loosovým prvkem, vestavěným nábytkem po obvodu.

Některé zajímavosti

  • Byt Voglových: Obklady mramorem, travertinem a dřevem uchvátí stejně jako praktické uplatnění osové souměrnosti. A nedivte se, když vás průvodce vyzve, abyste se posadili. Třeba do legendárního křesla/lehátka zvaného Knieschwimmer, protože tady se za volně stojícím sedacím nábytkem skrývají perfektní repliky. Originální Knieschwimmer uvidíte například v Brummelově domě.
  • Byt Krausových: V salonu zaujmou mramorové obklady Cipollino nazelenalé barvy (zelená je i na okenních rámech), kazetový strop z mahagonu a protilehlé zrcadlové stěny násobící prostor. Dochované vybavení je zrestaurované, chybějící mobilní nábytek nahradily moderní kusy, abyste je od sebe snadno rozlišili. Tento byt ale není jen prohlídkovým "muzeem“, tady se rovněž pořádá řada komorních akcí.

Zdroj: Adolfloosplzen.cz, Visit Plzeň