Stručný souhrn z článku:

  • Světlá nad Sázavou spojuje renesanci, baroko a architekturu 20. století, nabízí tři slavné sklárny, krásnou přírodu a sportovní aktivity.
  • Zdejší sklárny, včetně Crystal Bohemia, Bomma a Caesar Crystal Bohemiae, lákají návštěvníky na exkurze a výrobu českého křišťálu.
  • Pro turisty jsou k dispozici naučné stezky, přírodní rezervace Stvořidla a cyklostezky, zámek Světlá nad Sázavou pak nabízí bohaté expozice, včetně sbírky historického skla a replik korunovačních klenotů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Město na soutoku Sázavy a Svratky, kde si podává ruce zejména renesance s barokem a architekturou 20. století, vás bude bavit. Chlubí se třemi slavnými sklárnami, také známými osobnostmi, krásnou přírodou i lákavou architekturou. Ale nudit se tu nebudou ani sportovně zdatní návštěvníci.

Pusťte si aspoň kousek sklářského videa, ať víte, co vás bude ve Světlé nad Sázavou čekat:

Zdroj: Youtube

Skleněná nádhera

Ve Světlé nad Sázavou fungují tři známé sklárny. Jde o společnost Crystal Bohemia, nositele tradice českého křišťálu. Nebo se jděte podívat do sklárny Bomma (přesněji do společnosti Bohemia Machine), jejíž svítidla září v domácnostech i firmách po celém světě. A do třetice vás lákáme do josefodolské sklárny Caesar Crystal Bohemiae. Její kořeny spadají do 60. let 19. století a proslula výrobou ručně foukaného i broušeného 24% olovnatého křišťálu. Všechny sklárny pořádají pro zájemce exkurze.

Kam vyrazí sportovci

Turisté můžou odstartovat svůj výlet v Lipnici nad Sázavou, naučná stezka připomínající slavného literáta a lipnického rodáka Jaroslava Haška měří asi 12 km a končí ve Světlé nad Sázavou. Nebo se ze Světlé vydejte za poznáním nejstarší přírodní rezervace na Havlíčkobrodsku.

Jmenuje se Stvořidla a mimo jiné uvidíte koryto Sázavy doslova samý balvan. Nedaleko rezervace ještě objevíte slavnou Sluneční zátoku (památník připomíná, že tady pobýval spisovatel Jaroslav Foglar, duchovní otec Rychlých šípů).

A kdo by raději sedl na kolo, užije si cyklostezku ze Světlé do Smrčné a zpět. Předem se však protáhněte na hřišti s fitness prvky.

Zámek, který nikdy nezavírá

Chcete-li poznat architekturu města Světlá nad Sázavou na jednom místě, zajděte na zdejší zámek. Kdysi gotická tvrz se proměnila v lovecký zámek, ten posléze získal renesanční tvář díky Trčkům z Lípy, kteří patřili mezi naše nejvýznamnější šlechtické rody. Následně se dočkal barokní proměny, otisk na zámku však zanechal i empír a neorenesance.

Zámek nabízí několik prohlídek a expozic, včetně sbírky historického skla (jde o třetí největší sbírku svého druhu v rámci Evropy). Unikátní bude i plánovaná výstava České korunovační klenoty. Představí repliky svatováclavské koruny, středověkého žezla, jablka a korunovačního meče. Autorem dokonalých replik, jež můžete vidět od 1. 12. 2023 do konce ledna, je legenda ve svém oboru - zlatník Jiří Urban. Ano, právě ten mistr zlatník, který vytvářel šperky i pro anglickou královnu Alžbětu II.

Tipy pro milovníky architektury

Ve městě je však k vidění mnoho dalších památek. Včetně raně gotického kostela sv. Václava ze 14. století, pozdně barokní radnice z konce 18. století nebo nového židovského hřbitova, rovněž z 18. století. Za návštěvu stojí také zdejší středověké podzemí, má otevřeno celoročně. Odhaduje se, že podzemí vznikalo v 15. století, nicméně přesná doba vzniku zatím nebyla potvrzena. Co je však jisté? Prohlídka podzemí vás nabije netušenou energií a ani neunaví, těch 200 metrů zvládnete "levou zadní".

Zdroj: kyticesvetla.cz, Vysočina Tourism