Přemýšlíte, kde se osvěžit? Má to být zatopená pískovna nebo lom, rybník či snad jezero, biotop, případně retro koupaliště? U nás máme všechno, vyberte si. Navíc mnohá místa nabízí i různé vodní a jiné atrakce nebo také ubytování.
Zajímá vás, jak vznikalo "moře" na Vysočině? Budete vážně zírat:
Chomutov: Kamencové jezero
Unikátní jezero najdete na okraji města Chomutova. Jestli jezero vzniklo zatopením lomu, kde se těžil kamenec a síra, nebo k tomu došlo jinou cestou, to je otázka pro odborníky. Vy si užijte super čistou vodu, kde nenajdete sinice ani řasy či jiné živé organismy. Navíc tu mají asi stometrové plovoucí molo, přeměříte ho?
Mšeno: Městské lázně
Přírodní koupaliště je současně místem, které ocení milovníci architektury. Jeho zázemí ve stylu art deco se vybudovalo před více než 90 lety. Čeká vás návrat v čase i zdravé osvěžení, koupaliště je napouštěné vodou ze skalního pramene.
Neratovice: Pískovna Mlékojedy
Zatopenou pískovnu najdete mezi Mlékojedy a Tišicemi. Je natolik velká, že si svoje místo najde každý. Ten, kdo chce klid, i lidé, kteří mají raději zábavu, a to díky Beach Parku Mlékojedy. Kromě koupání si užijete nejen pohyb, zkuste třeba paddleboardy, ale také koncerty a jiné hudební akce. A pozor, čtvrtky patří filmům.
Plzeň: Bolevecké rybníky
Na severu Plzně máte šanci objevovat celou řadu Boleveckých rybníků, které byly založené v 15. století. Propojují je turistické cesty i cyklostezky, najdete rovněž bezbariérovou trasu. Ale až si budete vybírat to nejhezčí místo na koupání nebo relaxaci, třeba zvolíte neprobádanou cestu. Kdo má raději vše pěkně uspořádané, tomu doporučujeme pláž Ostende u Velkého Boleveckého rybníka.
Žďárské vrchy: Moře Vysočiny
Rovněž rybník Velké Dářko perfektně dostojí našemu záměru nechat město za zády, nejbližší Žďár nad Sázavou je vzdálený asi 10 kilometrů. Velké Dářko je skutečně vodní obr, s rozlohou asi 206 hektarů, však se mu také říká moře Vysočiny. Nicméně průměrná hloubka se pohybuje kolem 1,5 metru. Kolem rybníka vás provede naučná stezka, měří asi 11 kilometrů. Začíná v Karlově, ovšem „nastoupit“ můžete i v dalších obcích, třeba ve Škrdlovicích nebo v Radostínu.
- Hamerskému jezeru u Stráže pod Ralskem se říká Riviéra severu. A ti, kdo sledují filmy pro pamětníky, si určitě vzpomenou, ve které slavné komedii jezero hrálo.
- Veselské pískovny jsou dobře dostupné z Veselí nad Lužnicí, tady si budete připadat jako u moře. Několik jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku.
- Už samotný název jezera Jadran láká. Přírodní koupaliště rovněž vzniklo v místech, kde se těžil štěrk. Najdete ho asi 2,5 kilometru od Oseka nad Bečvou, z centra Lipníku nad Bečvou je to zhruba 4 kilometry.
- Nebo byste raději k Balatonu? Tak se říká uměle vytvořenému jezeru v městysi Nový Hrozenkov.
Třešť: Biokoupaliště Malvíny
V zimě vás bude Třešť bavit betlémy, v létě přírodním biotopem Malvíny. K němu dojdete z centra doslova za pár minut. O čistotu vody se starají rostliny, přesněji mikroorganismy a bakterie žijící ve štěrku a na kořenech vodních rostlin. Ale plavat s nimi nebudete, každé biokoupaliště má oddělenou část na koupání a čištění vody.
Olomoucko: Zatopený kamenolom Výkleky
Až se budete pohybovat v okolí Olomouce, sbalte plavky a udělejte si výlet k bývalému kamenolomu Výkleky. Patří totiž mezi naše nejkrásnější přírodní koupáky a bavit bude i rybáře a potápěče. Chlubí se čistou vodou, dobrou viditelností i bohatým vodním životem (měli byste spatřit rovněž raritu v podobě malých sladkovodních medúz). Lom chrání skály, ale najdete tu i bezpečný přístup do vody.
Zdroj: Visit Plzeň, Mšeno, Chomutov, Koruna Vysočiny, Kudy z nudy