Naše čtenářka Erika Z. z Jihlavy se ptá, zda je pravda, že topné těleso s chromovaným povrchem je méně výkonné než to v laku. O odpověď jsme požádali Ing. Miroslava Vášu, vedoucího prodeje radiátorů Zehnder.
Pro lepší pochopení se podívejte na schéma konvekčního vytápění:
Jak to funguje
Pro zjednodušení používejme pojem radiátor, ať už je trubkový, článkový či panelový, určený do koupelny nebo jinde v bytě. „Jeho celkový výkon se obecně skládá ze dvou složek, konvekční a sálavé. Konvekční znamená, že radiátor ohřívá vzduch okolo sebe a ten pak stoupá vzhůru v místnosti, kde postupně cirkuluje a vytápí celou místnost. A sálavá složka ohřívá předměty a osoby v místnosti přímým přenosem, ale neohřívá vzduch. To znamená, že osoba v místnosti pociťuje větší teplo, než jaká je teplota vzduchu. Lakované radiátory přenáší obě složky tepla, kdežto chromované radiátory nepřenáší sálavé teplo, proto je jejich celkový výkon nižší - právě o tu sálavou složku,“ vysvětluje Miroslav Váša. Rozdíl ve výkonu pak může být 10, ale třeba i 30 procent a více, v závislosti na tvaru a konstrukci radiátoru a podílu sálavé složky.
Jak vzniká povrchová úprava
„Proces chromování zahrnuje galvanické nanášení dvou vrstev mědi, které chrání radiátor před korozí a vyhlazují nerovnosti povrchu oceli. A následně vrstvy niklu, ta ještě více podpoří odolnost vůči korozi a také zvyšuje hladkost povrchu. Finální dekorativní vrstva chromu pak dodává radiátoru lesk a tvrdost. Nakonec se povrch leští,“ popisuje odborník.
A lakování? „Nejprve se radiátor odmastí, pak fosfátuje – jde o chemickou úpravu povrchu oceli zvyšující odolnost proti korozi a zlepšující přilnavost laku. Následuje další odmaštění a nanášení základní vrstvy laku s vysokou antikorozní ochranou. Po jejím uschnutí a vytvrdnutí se elektrostaticky nanáší vrchní prášková barva. Finálním procesem je vypalování laku na požadovanou tvrdost,“ uvádí Miroslav Váša.
Zdroj: Zehnder