Ach, podzim, čas teplých svetrů, vůně tekoucího kakaa a krajin pokrytých barevným kobercem. Ale podzimní magie není jen o našich oblíbených osobních rituálech; je to i doba, kdy se celý svět zapojuje do slavnostního oslavování změny ročních období. Vítejte na oslavě podzimu z různých koutů světa!

Amerika oslavuje díkůvzdání

Díkůvzdání, známé také jako Thanksgiving, je pro mnoho Američanů nejen jedním z nejdůležitějších svátků v kalendáři, ale také nezbytným symbolem podzimu. Jeho kořeny sahají až do raných dnů americké historie, konkrétně k roku 1621, kdy skupina osadníků z Mayflower v Plymouthu, Massachusetts, oslavila svou první úspěšnou sklizeň.

Bez pomoci a znalostí místních domorodých Američanů z kmenů Wampanoag by osadníci pravděpodobně čelili hladovění. Osadníci a Wampanoagové se tak spojili a sdíleli své zdroje, dovednosti a vědomosti o pěstování a lovu v novém prostředí.

Oslavy díkůvzdání:

Zdroj: Youtube

Společně oslavovali sklizeň třídenní hostinou, která stála za zrodem dnešního svátku díkůvzdání. Byla to skutečně chvíle vděku a uzavření spojenectví mezi dvěma zcela odlišnými kulturami.

Dnes, více než o čtyři století později, se díkůvzdání stalo národním svátkem, kdy Američané po celém světě zastaví svůj běžný život a sejdou se s rodinami a přáteli. Stoly se prohýbají pod váhou tradičních pokrmů, jako je pečený krocan, brusinková omáčka, dýňový koláč a mnoho dalšího.

Ale hluboko v srdci tohoto svátku zůstává stále stejný duch: moment, kdy se lidé zastaví, aby vyjádřili vděk za hojnost, kterou mají, za příběhy minulosti a za budoucí příležitosti. Je to doba, kdy se současná Amerika spojuje se svým historickým dědictvím, oslavuje svou multikulturní tapiserii a vzdává hold jednoduché radosti ze sdílení.

Indie a svátek Diwali

Podzim může pro většinu lidí evokovat obrazy padajícího listí, hřejivých svetrů a dlouhých večerů strávených u krbu, ale v Indii toto roční období září světly, barvami a radostí. Diwali, známý také jako Deepavali nebo svátek světel, je jedním z nejvýznamnějších a nejvíce oslavovaných svátků v hinduistickém kalendáři, a přestože jeho kořeny sahají tisíce let zpět, jeho poselství je věčné.

Diwali symbolizuje triumf světla nad tmou, dobra nad zlem a vědomí nad nevědomím. Legendy spojené s Diwali se mohou v různých částech Indie lišit, ale jedna z nejznámějších vypráví o návratu prince Rámy a jeho manželky Síty do jejich království Ayodhya po 14 letech vyhnanství. Jejich návrat byl oslaven zapálením řady hliněných lamp.

Oslavy Diwali:

Zdroj: Youtube

Moderní oslavy Diwali jsou stejně živé a radostné. Po celé Indii (a ve skutečnosti po celém světě, kde žijí indické diaspory) se domovy, chrámy a obchody rozjasní tisíci svíčkami, lampami a světelnými řetězy. Lidé zdobí své domovy květinami a barevnými kolamovými vzory, vytvořenými z rýže a barevného písku.

Mexiko a Den mrtvých

I když název "Den mrtvých" může evokovat obrazy smutku a zármutku, mexický svátek Día de los Muertos je ve skutečnosti explozí barev, kultury a oslav života. Je to doba, kdy se smutek a radost spojují v harmonii, připomínajíc nám, že smrt je neodmyslitelnou součástí života a že vzdálenost mezi živými a mrtvými je během těchto dnů tenčí než kdykoli jindy v roce.

Mexičané věří, že během Día de los Muertos se duše zesnulých vracejí na Zemi, aby navštívily své rodiny a milované. Tyto duše nejsou přítomny jako strašidelné stíny, ale jako vítaní hosté, kteří se vracejí domů.

Rodiny připravují nádherné oltáře, známé jako "ofrendas", plné jídla, nápojů, květin, svíček a osobních předmětů zesnulých. Tyto oltáře nejsou jen upomínkou na ty, kteří odešli, ale také vřelým pozváním pro duše, aby se vrátily a znovu zažily radosti života.

Takhle se slaví Den mrtvých:

Zdroj: Youtube

V ulicích měst a vesnic se konají průvody a slavnosti. Hudba, tance a zpěv naplňují vzduch, zatímco maskovaní tanečníci v kostýmech a lebkovém líčení předvádějí tradiční mexické tance. Barevné papírové lampiony, květinové girlandy a umělecká díla zdobí veřejná prostranství, vytvářejíc atmosféru radosti a oslavy. Día de los Muertos je tak více než jen připomínkou smrti; je to hluboká oslava života, kultury a věčného spojení mezi minulostí a současností.

Zdroj: mahari.cz, gob.mx, britannica.com