Víno se pěstuje téměř po celém světě, liší se však svou chutí i kvalitou. Za rozdíly může konkrétní složení půdy v oblasti, ale také počet hodin slunečního svitu. V každé vinici se tak zrodí naprosto jiné víno, nejen kvůli odlišnosti odrůdy. Ať už se víno vydáte ochutnat kamkoliv, můžete počítat s tím, že bude pokaždé jiné.

Sklenku oblíbeného moku si samozřejmě můžete vychutnat i doma, nebo v restauraci, nic se ale nevyrovná návštěvě přímo na vinici. Kromě toho, že uvidíte, jakým způsobem se pěstuje, nasajete místní atmosféru a dozvíte se spoustu zajímavostí. Řada světoznámých vinic s mezinárodní certifikací také nabízí prohlídky, což je perfektní tip na výlet.

1. Bordeaux na jihu Francie

Jedna z nejproslulejších oblastí je samozřejmě ve Francii, v okolí města Bordeaux. Víno pocházející odtud má chráněné označení původu, tedy appellation d'origine protégée. Zároveň se jedná o největší vinařskou oblast země. Najdete zde zhruba 8 tisíc vinic s celkovou rozlohou až 121 000 hektarů! Vzhledem k velikosti oblasti se zde ročně vyrobí až 6 milionů hektolitrů vína, přičemž převažuje červené, kterého je až 80 %. Hlavními odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Mouton Rothschild či Petit Verdot. Vína bílá pak Sémillon, Muscadelle a Sauvignon Blanc.

Podívejte se po tradičním vinařském kraji Francie na videu:

Zdroj: Youtube

Nebo na úžasných fotografiích

2. Mendoza v Argentině

Argentinskou kolébkou vína je Mendoza, odkud pochází více než 70 % celkové produkce. Vinice tu zdobí zelené údolí And, kde narazíte na Malbec, který je pro Argentinu typický. Příznivé podnebí a výživná půda dává vzniku skvělému, ovocnému vínu. Zajímavostí je, že tato přední světová vinařství jsou jedny z nejvýše položených na světě.

Mendoza je daleko, tak se sem podívejte alespoň prostřednictvím videa:

Zdroj: Youtube

3. Alto Douro v Portugalsku

Za skvělým vínem můžete vyrazit také do Porta. V portugalském přístavním městečku narazíte na víno prakticky na každém kroku, ať už se jedná o obchůdky, vinné sklípky, nebo i muzea vína. A jaké víno je pro Porto specifické? Portské!

Jedna z nejstarších vinařských oblastí na světě vás rozhodně okouzlí. Nejen že jsou místní vinice zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, okolní překrásná krajina s vesničkami, malebnými údolími a řekami vás během okamžiku naladí na dokonale pohodovou notu.

Vinařská nádhera v Portugalsku:

Zdroj: Youtube

Zdroj: dotekyvina.cz, radynacestu.cz