Historicky první katalog nízkoenergetických domů, který obsahuje 38 projektů a pomoc s realizací, se letos představil na veletrhu ForArch.

Zatímco poptávka po moderním úsporném bydlení v České republice v posledních letech prudce stoupá, s nabídkou kvalitních projektů nízkoenergetických domů je to horší. Jedním z počinů, který by mohl trend úsporného bydlení popohnat a přiblížit západoevropským standardům, je historicky první katalog vzorových projektů nízkoenergetických domů, který vydala agentura Náš Dům.

Autor: archiv Nový katalog se veřejnosti poprvé představil na stavebním veletrhu ForArch 2008. S podrobnostmi projektu se mohli návštěvníci seznámit ve stánku č. 1 v hale 1 (sektor F) Pražského veletržního areálu v Letňanech od úterý 23. do soboty 27. září. Další informace o dlouhodobých úsporách energie a nízkoenergetickém bydlení včetně možnosti objednání katalogu najdete na stránkách společnosti Xella.

38 projektů pro nízkoenergetické bydlení

Katalog obsahuje 38 projektů moderních i tradičně vyhlížejících domů z dílny Architektonické kanceláře Křivka. Najdete zde rodinné domy určené pro městské prostředí i na venkov. Všechny projekty sází na výjimečné fyzikální parametry pórobetonového zdiva, které jsou pro konstrukci nízkoenergetických domů ideální. Každý projekt domu je zpracován ve dvou energetických standardech - YTONG LAMBDA bez zateplení, který odpovídá kategorii B – Úsporný dům, a YTONG PLUS se zateplením, který odpovídá kategorii A – Mimořádně úsporný dům (podle nového Energetického průkazu staveb).

Katalog nabízí pomoc s realizací

Autor: archiv Zpracovatel projektu těchto katalogových domů si byl dobře vědom, že u nízkoenergetických staveb je obzvlášť důležité umístění domu na konkrétním pozemku, jeho orientace vůči světovým stranám, stejně jako způsob vytápění a větrání. Proto pro zájemce připravil rozsáhlou nabídku služeb, které by jim měly pomoci na cestě k dostupnému nízkoenergetickému domu.

Do projektu je zapojena i řada prověřených realizačních firem, které zajistí také přesnou a hladkou výstavbu domů. Ani ten nejlepší projekt se totiž neobejde bez pečlivé realizace, což u nízkoenergetických domů platí dvojnásob. Samozřejmostí všech projektů je mechanické větrání s rekuperací tepla. Zákazníci mají na výběr i různé varianty vytápění a ohřevu teplé vody, včetně využití solárních kolektorů nebo tepelných čerpadel.

-Xella-