Barevné prádlo jsme zvyklí oddělovat od bílého pro případ, že pustí trochu barvy. Málokdy si však uvědomíme, že podobnou ochranu jako prádlu bílému bychom měli poskytnout i tomu zcela černému a prát ho samostatně. Díky tomu můžeme použít prací přípravek přímo určený pro černé oblečení a nevznikne riziko, že se nám na svršky nachytají například drobné chloupky z šedivé deky.

Chloupky však mohou v pračce zůstat i po předchozím cyklu, aniž bychom si jich pouhým okem všimli. Před praním černého prádla je proto vhodné vyčistit filtr a v případě výraznějšího "zachlupení" projet jeden cyklus naprázdno.

Čtěte také

Ručníky

Čtěte také

Jak prát ručníky, aby zůstaly hebké a nadýchané

Pro praní černých svršků se doporučuje použít spíš gel než prášek, protože se lépe rozpouští a nezanechává na textilii mapy. V každém případě je však užitečné vyhnout se prostředkům univerzálním, které mohou obsahovat bělicí složky, a sáhnout po gelu či prášku, jež výrobce označil jako vhodné pro tmavé prádlo.

Praní černého prádla Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Šetrnějšího vyprání docílíme snadno už jen tím, že černé svršky vstrčíme do pračky naruby. Stejně tak je naruby ponecháme i pro proces sušení, který by měl probíhat na vzduchu nebo v sušičce nastavené na nižší teplotu. Černé prádlo nikdy nevystavujte přímému slunci, vlivem UV záření by velmi rychle vybledlo.

  • Tip: Pro zafixování barvy můžete do pračky přidat šálek vody se 3 lžícemi octa. Zašedlému prádlu dokáže vrátit černou barvu gel na černé prádlo - nečekejte však zázraky po prvním vyprání, efekt se dostaví postupně.