Malá koupelna Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Nejlépe to asi znají majitelé a nájemníci klasických panelových bytů, v nichž bývá tradičně vyčleněný prostor pro koupelnu a toaletu velice omezený. Pokud se nechcete pouštět do rozsáhlejší rekonstrukce a bourat jednotlivé příčky, abyste změnili celou dispozici koupelny, máme tu pro vás pár tipů, jak takovou malou koupelnu opticky zvětšit a lépe využít veškerý její potenciál.

Chytré úložné prostory

Správně vyřešené úložné prostory jsou pro malou koupelnu základem. V takovém případě si bohužel nemůžeme příliš vybírat, ale spíš se snažit maximálně využít vše, co se nám nabízí. Ideální jsou proto například poličky či závěsné programy, které můžete umístit na stěnu nad toaletou nebo pračkou. Dalším často nevyužitým místem je prostor pod umyvadlem i nad ním. Nejvhodnější je volit skříňky a poličky, které jsou uzavíratelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvolte správné vybavení

Obecně platí, že čím menší je koupelna, tím menší musíme pořizovat její vybavení. S tím už naštěstí trh v dnešní době počítá, a není tak vůbec žádný problém sehnat vany, sprchové vaničky, umyvadla, toalety nebo dokonce pračky v mnohem kompaktnějším provedení. Prostor v koupelně ušetříte například tak, že vyměníte klasické umyvadlo za výrazně menší rohové umývátko, zvolíte závěsnou verzi WC, která zabírá méně prostoru, nebo místo čtvercového sprchového koutu zvolíte menší čtvrtkruhový (klidně i s vyšší vaničkou).

Triky s optikou

Boj s centimetry není ovšem to jediné, nač bychom se měli zaměřit. Podstatné je také zohlednit, jak se v koupelně cítíme.

Malá koupelna Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Stísněné prostředí rozhodně nenapomáhá k příjemnému osvěžení a relaxaci. S tím nám ale může pomoci několik osvědčených optických triků. V první řadě je vhodnější volit světlé obklady, které koupelně neuberou další světlo. Pokud se ale barev vzdát nechcete, volte spíš pastelové odstíny. Ze vzorů se pak hodí například vertikální pruhy.

V malé koupelně můžete téměř kouzlit, když správně využijete umístění a velikost zrcadel. Opticky prostor nejlépe prohloubíte, když se vám podaří umístit dvě zrcadla proti sobě nebo proti oknu.

Tip na závěr

V malé koupelně často zabírají zbytečně moc prostoru dveře. Zkuste tedy zvážit, zda by se vám nevyplatilo vyměnit klasické dveře za posuvné. Případně aspoň zvolit takovou variantu, aby bylo možné dveře otevírat vně koupelny, nikoli dovnitř.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com