Jen málokdo si dokáže představit Vánoce, které se nezadržitelně blíží, bez vánoční hvězdy či bramboříku. Tyto rostliny se pro tyto svátky staly tradičními.Vánoční hvězdaO Vánocích těžko postradatelná vánoční hvězda pochází z Mexika. Latinsky se nazývá Euphorbia pulcherrima nebo též Poinsettia pulcherrima. Dávno neplatí, že nás okouzluje pouze její sytá červeň, která je až šarlatová, neboť barvy jejích listenů můžou být i růžové nebo lososové. Existují také odrůdy, které mají listeny dvoubarevné. Vzhledem ke svému jižanskému původu vánoční hvězda vyžaduje stálou pokojovou teplotu v rozmezí 16 - 20 oC a dostatečně vlhkou půdu. Pro zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit. Prospěje jí občasné rosení listů, neobejde se však bez světlého místa, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy brzy opadávat, proto není vhodné, aby stála v blízkosti topení.

Po odkvětu, chceme-li tuto rostlinu pěstovat dál, ji hluboko seřízneme, omezíme trochu zálivku a přesadíme do čerstvé zeminy. V létě ji jednou za týden až dva týdny přihnojíme. Aby vánoční hvězda opět vykvetla, je třeba ji od října zajistit kratší den - kratší než 12 hodin. Rostlinu tedy zakryjeme nebo přeneseme do tmavé místnosti a máme na paměti, že i slabé světlo žárovky nebo světlo z ulice může zavinit, že rostlina na květ nenasadí.

Brambořík Brambořík (Cyclamen persicum) je oblíben zejména pro půvabné pestrobarevné květy mnohých odrůd, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Nejoblíbenější jsou bramboříky, které mají červené, bílé, růžové a lila květy a srdčité listy s bílou kresbou. Květy často i voní, což se zejména o Vánocích, které mají být voňavé, dobře hodí. A proto, ačkoliv jsou bramboříky klasické hrnkové rostliny, je můžeme použít i do mnoha vánočních aranžmá v kombinaci s dalšími řezanými květinami. V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit tyto pestré rostliny na místo, kde je polostín a poněkud chladněji - nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12 a 18 °C. Vyšší pokojovou teplotu pak lépe snášejí minibramboříky, takže je možno obklopit se ohňostrojem barev jejich květů i jinde v bytě.

Zalévat by se měly zespodu do misky a raději měkkou vodou. Zamezíme tak přemokření vyčnívající části hlízy, ze které rostlina vyrůstá. Odkvetlé květy i se stonkem je dobré odstranit vykroucením. Chceme-li bramboříky pěstovat dále i po odkvětu, musíme postupně od května omezit jejich zálivku. Začátkem srpna je vhodné vyjmout rostliny z květináčů a hlízy přesadit do čerstvé zeminy, která se má skládat ze směsi listovky, rašeliny a písku. Bramboříky je nutno sázet do květináčů přiměřené velikosti tak, aby jedna třetina hlízy byla nad úrovní půdy. Pokud se při pěstování vyvarujeme nejčastějších chyb, jako je nedostatečná zálivka, nebo naopak přelití či zalévání příliš studenou vodou, odměnou nám bude další záplava květů.