Osvědčená klasika, nebo beton?

Střešní krytiny - deskové Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Jedním ze základních parametrů rozdělení střešních krytin je způsob pokládky, a to na povlakové a skládané. Mezi skládané krytiny patří pálené či betonové tašky, břidlice a všechny další deskové materiály, do skupiny povlakových krytin patří pásové asfaltové krytiny a fólie na bázi plastů, z nichž lze vytvořit bezešvé, voděodolné plochy.

Vpravdě osvědčenou klasikou je tzv. taška pálená, která kdysi nahradila takzvané spalné krytiny, a tak napomohla k vyšší požární bezpečnosti lidských sídel. Její předností je množství tvarů a barev, lze ji glazovat, sklon střechy se pohybuje obvykle mezi 22 až 30°, výrobcem je doporučeno i konkrétní laťování, použité izolační materiály a způsob pokládky. Hmotnost krytiny je 40 až 50 kg/m², životnost až 100 let. Součástí krytinového systému jsou i hřebenové, větrací a ozdobné prvky, sněhové zábrany a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Střešní krytiny - deskové Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Obdobou pálené tašky je taška betonová, nabízí však větší výběr barev a kromě jiného ji lze použít již na střechy s minimálním sklonem 17°, u některých systémů stačí pouhých 7 až 12°. Nevýhodou může být vyšší hmotnost, dnes už jsou však na trhu tzv. velkoformátové tašky, které vykazují na m² střešní plochy hmotnost srovnatelnou s pálenou taškou. I v tomto případě je k dispozici kompletní střešní systém. Životnost je cca 80 let.

Příště: Typy střešních krytin II. - Plech, plast a povlakové krytiny