Plech, či plast?

Střešní krytiny - povlakové Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Plechové střešní krytiny mohou imitovat skupiny klasických tašek nebo jsou ve tvaru velkorozměrových tabulí. Předností je variabilita barev i tvarů, použitelnost na rekonstrukce i novostavby, relativní lehkost a snadná montáž. Odolnost, životnost i cena se různí podle materiálu a povrchové úpravy. Nejkvalitnější je samozřejmě měď, srovnatelné jsou špičkové druhy titanzinku. Určitou nevýhodou plechových střech je hlučnost, do jisté míry je možné ji snížit speciálními druhy izolací.

ČTĚTE TAKÉ:

Plastové krytiny se dělí do tří skupin - z klasických plastů, z recyklovaných plastových materiálů a světlopropustné krytiny. Všechny typy mají zvýšenou odolnost proti UV záření, obsahují přísady na zajištění stálobarevnosti, snížení hořlavosti atd. Jde obvykle o lisované šablony ve tvaru tašek nebo šindelů, případně o deskové materiály, které lze řezat. Výhodou je velmi nízká hmotnost (4 kg/m²) a možnost pokládky svépomocí, je však nutné dodržovat technologický postup, doporučený výrobcem.

Povlakové krytiny

Střešní krytiny - povlakové Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Povlakové střešní krytiny byly dříve využívány spíše jako doplňkové, dnes jsou však nejkvalitnější druhy srovnatelnou variantou ke klasickým střešním krytinám. Patří sem modifikované bitumenové, kaučukové a PVC pásy různých tlouštěk s mechanickou výztuhou, odolné proti UV záření a přímým povětrnostním vlivům.

Nejobvyklejším zástupcem je tzv. asfaltový šindel - asfaltový pás s vnitřní nosnou vložkou a různou povrchovou úpravou, může však mít i tvar střešní tašky. Minimální sklon střechy je 7°. Je vhodný pro krovy s nižší nosností, pro atypické nebo členité střechy. Výhodou je nízká hmotnost a snadnost pokládky, nevýhodou pak nižší požární odolnost a výkyvy v kvalitě jednotlivých druhů. Ovšem kvalitní typy se díky odolnosti často uplatňují na horských chalupách.

Příště: Typy střešních krytin III. - Přírodní materiály