Po téměř ročním budování se podařilo dvěma saunovým a kulturním nadšenkyním Natálii Barcalové a Anetě Kohoutové z Hradce Králové dokončit a otevřít venkovní saunu a kulturní osvěžovnu s názvem NUUK. Ojedinělý projekt sídlí u slepého ramene řeky Labe u Staré Třebše v Hradci Králové a během prosince přivítal první návštěvníky. Sauna nabízí kromě opocení a následného ochlazení v Labi či v přírodní venkovní sprše také doprovodný program v kulturní osvěžovně.

Technicky nejde o nic složitého. Jsou to vlastně dvě maringotky – osvěžovna je vlastně maringotka se vším všudy, sauna je na podvozku ze dřeva postavená novostavba. Kdo chce, může využít k ochlazení řeku, ale je tu i sprcha.

„Všechno jsme si tak nějak vytříbily ve Finsku, kde jsem byla na pracovní stáži, a Natálie za mnou přiletěla na návštěvu,“ říká Aneta Kohoutová. „Společně jsme se vydaly prozkoumat takovou schovanou saunu v lese u jezera ve Vantaa, a pak jsme si u kafe řekly, že tohle nám tady chybí,“ vzpomíná Natálie Barcalová.

Foto: Dita Havránková Autor: Oficiální zdroj Foto: Dita HavránkováAutor: Oficiální zdroj

Sauna a osvěžovna NUUK se po delším hledání místa usadila u slepého ramene u Staré Třebše po proudu Labe. Místo sevřené loukou, řekou a slepým ramenem kdysi sloužilo jako objekt vodácké loděnice farmaceutické fakulty. V současnosti místo, kam se sauna a osvěžovna se svolením majitele objektu umístily, využívají nejvíce obyvatelé Staré Třebše k procházkám. Nové společenské místo na Hradecku nabízí i kulturní přesah. „Osvěžovna bude rovněž kulturní prostor s minimalistickým programem typu poslech rozhlasových her, promítání studentských filmů, autorská čtení, malé koncerty a performance,“ vysvětluje Natálie Barcalová. Projekt nabídne rozličné aktivity od nočního saunování po společné sledování filmů či saunový rituál s Iamme Candlewick.