Každý zahradník, který si pěstuje květiny, ví, jak může být odměňující pohled na květinovou nádheru, kterou sám vypěstoval. Ale co když bychom vám řekli, že stejnou nádheru můžete mít i příští rok bez nutnosti kupovat nová semínka? Ano, mluvíme o zázračném sběru a skladování vlastních semínek!

Jak uchovávat semínka?

Zdroj: Youtube

Proč sbírat vlastní semena?

Sběr vlastních semínek může být nejen zábavný, ale také ekonomicky výhodný. Představte si, že nemusíte každý rok utrácet peníze za nová a nová semínka. Navíc, když si semena sbíráte sami, víte přesně, odkud pocházejí, a můžete se také pustit do experimentování a šlechtění vlastních odrůd.

Kdy a jak sbírat semena?

Nejlepší doba pro sběr semínek je na konci vegetační sezóny, kdy květiny začínají usychat a semena jsou plně zralá. Semena by měla být suchá, čistá a volně se oddělovat od rostliny. Při sběru používejte nůžky a semena skládejte do papírových sáčků, které následně jasně označte.

Skladování semínek - klíč k úspěchu!

Jakmile máte semena nasbíraná, je důležité je skladovat v suchu, chladu a temnu. Ideální místo je papírový sáček v chladničce. Před vložením do chladničky však nechte semena několik dní vyschnout na suchém a větraném místě. A nezapomeňte, kvalitní skladování znamená kvalitní květiny příští rok!

Některá semena mohou přežít až stovky let a stále vyklíčit

Ale jen pokud jsou správně uskladněna. Například bylo objeveno semeno lotosového květu, staré více než 1 300 let, v suchém jezírku v Číně a stále bylo životaschopné! Zatímco vaše květinová semínka pravděpodobně nevydrží tisíciletí, správným skladováním jim můžete zajistit dlouhý a šťastný život až do příštího výsevu. Takže, pokud si myslíte, že vaše semínka z minulého roku jsou už k ničemu, možná byste jim měli dát ještě šanci. Mohou vás překvapit!

Zdroj: thespruce.com, rhs.org.uk, thegardenshop.ie