Kuchyňské úchytky budete používat každý den, proto se často doporučují úchytky z kovu, které jsou nejodolnější a nevadí jim chytání mokrýma rukama. Co se týče velikosti, vždy se řiďte podle šířky šuplíku nebo skříňky. Pro užší skříňky v rustikálních interiérech jsou vhodné i knopky. 

Doporučuje se také zvolit úchytky bez ostrých hran, obzvlášť pokud máte doma malé děti. Mezi nejoblíbenější druhy úchytek patří úchytky typu hrazda a profilové úchytky, které se umisťují na horní hranu dvířek. Jsou skvělou alternativou pro minimalisty, kteří ale nechtějí bezúchytkové provedení.

Čtěte také

Protrhávání ředkviček

Čtěte také

Kdy je čas na protrhávání ředkviček?

Materiál a povrchová úprava

Klasikou je kov. Ten symbolizuje eleganci a praktičnost. Kovové úchytky a knopky jsou navíc vysoce odolné. Vyniknou jak v moderní i tradiční kuchyni, tak i v extravagantním interiéru. Vyrábějí se v různých designech. A už dávno nejsou jen z nerezu či chromu. V nabídce najdete např. i kovové úchytky černé, antracitové, bílé, hnědé nebo třeba zlaté či měděné. Atraktivně vypadá rovněž nikl (povrchová úprava).

Kdo má rád přírodní materiály, může sáhnout po moderních dřevěných úchytkách. Vybírat lze z dominantních nebo nenápadných variant, které mohou být z mnoha druhů dřevin, např. dubu, buku, borovice, smrku, olše či javoru.

Výrobci pamatují i na milovníky stylu Provence či rustikálních kuchyní. Ty potěší úchytky a knopky z porcelánu a mosazi. Oba materiály jsou nenáročné na údržbu. Neulpívají na nich totiž nečistoty.

Design

Každý má jiný vkus. Nikdy se ale nesnažte kombinovat více typů úchytek v jedné místnosti. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Snažte se úchytky barevně sladit s ostatními doplňky (například s barvou svítidel nebo klik).

Do rustikálních a retro interiérů se hodí více ozdobné úchytky, například porcelánové nebo rustikální úchytky s povrchovou úpravou mosaz, měď či stříbro. Na moderní nábytek jsou žádoucí hladké úchytky jednoduchého tvaru (zaoblené, hranaté) a do minimalisticky laděného pak profilové úchytky.

Trendy jsou nyní černé úchytky, které se krásně kombinují se světlými barvami a dřevodekory a ladí s dnes oblíbenými černými spotřebiči.

Zdroj: harv.cz, loomah.cz

Čtěte také

Vdané ženy a změny u důchodu

Čtěte také

Důchodová reforma: Podívejte se, jak se dotkne vdaných žen