Přišel čas poohlédnout se za uplynulým měsícem, co nového přinesl do světa bydlení - nechat se trochu inspirovat.

Životabudič, který opravdu funguje S novými elegantními a výkonnými automaty AEG-Electrolux bude vaše káva lahodná a povzbuzující. Třída Caffé Grande přichází s užitečnou automatickou funkcí pro větší počet káv a automaty z rodiny Caffé Silenzio s velmi tichým mlýnkem. Novinky v sortimentu AEG-Electrolux navazují na oblíbenou třídu Cafamosa, od které převzali množství osvědčených řešení, jako technologii Thermoblok nebo individuální nastavení sally kávy. Na první pohled zaujmou účelným designovým řešením. Čelo kávovaru zdobí multifunkční textový displej umožňující přehled o průběhu přípravy, volbě typu kávy, případné údržbě a dalších funkcí.

Automaty třídy Caffé Grande jsou vybaveny funkcí na přípravu 2 až 10 káv. Jediným úkonem připravíte pro všechny hosty kávu, jež vám díky nerezové termokonvici dlouho vydrží ve správné teplotě. Automaty s označením Caffé Grande se pyšní extrémně tichým mlýnkem. Trysky automatů se mohou nastavit podle potřeby. Překážkou není ani vysoký pohár na Latte Macchiato. Většina špičkových automatů na kávu musí na čištění používat speciální čisticí program a tablety. V případě nových automatů AEG-Electrolux stačí kávovary jednoduše propláchnout vodou.

Kam za kuchyněmi? Již několik měsíců se připravuje ojedinělá akce současného designu Cook & Design, která proběhne od 8. do 11. listopadu 2007 ve Wannieck Gallery v Brně. Jedinečnost celé akce spočívá v tom, že se poprvé v historii České republiky sejde na jednom výstavním prostoru osm nejvýznamnějších českých a zahraničních výrobců kuchyní, kteří představují expozice v kontextu se současným designem a výtvarným uměním.

Expozice veletrhu je rozdělena na dvě základní sekce – kuchyní a designu. Přední kuchyňská studia a výrobci kuchyní - Alnus, Correct Interior & Scavolini, Hanák, Koryna, Nadop, Schüller, SieMatic a Sykora - zde představí to nejlepší spolu s nejnovějšími trendy a vizemi. V rámci jednotlivých kuchyňských expozic představí společnost Miele novou generaci vestavných spotřebičů 5000.

Druhou část expozice, věnované současnému designu, připravilo Design centrum České republiky. Její koncepci nastiňuje kurátorka této sekce Dagmar Koudelková: „Tato část expozice představuje „věci na stůl“, tedy předměty, které těsně i poněkud volněji souvisejí se stolováním. Proto jsme kladli důraz především na sklo a porcelán, ale objeví se zde například i vázy. Sekce je rozdělena na tři okruhy. První z nich představuje tradiční prestižní výrobce, jako je Moser, Crystalex či Karlovarský porcelán. Z této části bych zmínila např. kolekci Pharaoh Ivany Houserové, kterou vytvořila pro Moser. Druhý okruh se zabývá konceptuálním designem, zde bych uvedla práce studia Pirsc Porcelain či Maxima Velčovského. Poslední část je věnována studentskému designu, kterou zastupuje Fakulta užitého umění a designu-speciální ateliér keramiky a porcelánu Univerzity J. E. Purkyně v Dubí.“

Showroom Gorenje Světový, na design orientovaný výrobce domácích spotřebičů - společnost Gorenje - otevřel v Praze luxusní kuchyňské studio. Na ploše 250 m2 si mohou zákazníci prohlédnout nejen poslední modely značkových kuchyní Gorenje, ale také kuchyňské spotřebiče, z nichž většina patří k designovým skvostům této značky. Je to například kolekce Gorenje Pininfarina, nebo ojedinělý stůl se zabudovanou lednicí Smart Table. Nadčasový design futuristické kuchyně tady prezentuje nová kolekce domácích spotřebičů Gorenje Ora Ito. Výrobce ji představil jako „design pro všechny“ díky přátelským cenám jednotlivých produktů. To vše v dokonalé kompozici se stylovým kuchyňským nábytkem světové úrovně. Nové kuchyňské studio je výjimečné nejen vzhledem, ale i svými službami. Nabízí například klidovou zónu pro sezení klientů s architekty. Důležitou součástí jsou vyškolení odborníci, kteří ochotně pomohou s návrhem kuchyně i spotřebičů, předvedou jejich funkce a poskytnou všechny potřebné informace.

Soutěž designu Tisíce studentů designu z celého světa se letos přihlásilo do soutěže Design Lab 2007, aby prezentovaly své myšlenky a nápady pro návrhy ekologicky šetrných a úsporných spotřebičů pro rok 2020. Do finále postoupili následující výrobky a jejich tvůrci: • Recyklační hrnec: plastový recyklátor budoucnosti, od Juan Ying-Hao z Cranbrook Academy of Art ve Spojených státech amerických. • Mlhová sprcha: sprcha šetřící vodu, od Joao Diega Schimanskeho z Pontificia Uneversidade Católica de Paraná v Brazílii. • Pabble: solární vařič, od Laury Pandelle z École Boulle z Francie. • E-pračka: pračka využívající přírodních čisticích prostředků, od Levente Szabó z Moholy-Nagy University of Art & Design z Maďarska. • Přírodní myčka: umyvadlo a myčka na nádobí v jednom, využívající přírodní mycí prostředky, od Tatjany Voronovové z Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd v Německu. • Přírodní vítr: solární čistička vzduchu, od Bae Won-Ho z Dong-A University z Jižní Korey. • Circompo: automatický kompostovač potravin, od Thanata Tengamnuay z Mongkut's University of Technology Thonburi v Thajsku. • Go Fresh: chladnička spořící energii se samostatnými částmi tvarem připomínajícími včelí plástve, od He Cheng Fei z Jiangnan University v Číně. Všichni soutěžící byli pozváni na finálové setkání a slavnostní předávání cen vítězům v Paříži, kde bude 28. listopadu oznámen vítěz letošního ročníku.

Ocenění pro Whirlpool Nerezová myčka Bauknecht s revoluční funkcí PowerClean, patřící do velké rodiny společnosti Whirlpool, získala nejvyšší ocenění Inovace v kuchyni roku 2007. To se poprvé v historii udílelo v rámci mezinárodního veletrhu Lifestyle Tendency – Taste It (Ochutnej trendy životního stylu) ve Frankfurtu nad Mohanem.

Odborná porota hodnotila nejpokrokovější produkty v každé z kategorií podle těchto kritérií: technická funkčnost a bezpečnost, míra inovací, ergonomická funkčnost a orientace na uživatele, estetická funkčnost a design. O konečném pořadí a cenách rozhodlo on-line dotazníkové šetření mezi 1.200 spotřebiteli, provedené institutem pro průzkum trhu Transfer Research.