Hmyzí hotel je skvělým způsobem, jak poskytnout úkryt a podporovat drobné živočichy v ekosystému. Zde je jednoduchý postup, jak ho sestavit.

A kdybyste chtěli návod na opravdu profi hmyzí hotel, tak se podívejte na tohle video:

Zdroj: Youtube

Určete velikost: Zvolte velikost hotelu na základě místa, kde ho chcete umístit. Například pro umístění na stromě může být rozměr 30 x 40 cm, zatímco na stěně domu či kůlny by mohl být větší, například 40 x 60 cm.

Vyřízněte boční stěny a střechu: Vyrobte rám z překližkových desek a latí. Nejprve vyřízněte boční stěny, dno a střechu. Použijte aku přímočarou pilu pro rychlé a přesné řezání. Optimální tloušťka dílů je 0,5-1 cm a šířka nejméně 5 cm, aby poskytovaly dostatečný prostor pro hnízdění.

Co k tomu potřebujete:

 • Překližkové latě nebo desky. Můžete použít i dřevěná prkna (například zbytky plotovek).
 • Vše musíte spojit vhodnými šrouby nebo lze také slepit speciálním lepidlem na dřevo.
 • Pracovat můžete například s praktickým 4V akumulátorovým šroubovákem Parkside PAS D5, který má čtyři různé nástavce včetně momentového nástavce, což je ideální věc pro malé šroubky a choulostivé materiály.
 • Hmyzí hotel nelakujte, nenatírejte. Nechte ho přírodní. Laky mohou být pro hmyz toxické.
 • Pokud chcete dát domečku lepší ochranu, použijte na střechu nepromokavý materiál, například z plechu.

Sešroubujte boční stěny a střechu: Pomocí akumulátorového šroubováku připevněte spodní a horní část rámů k bočním stěnám. Poté vložte mezipatra a sešroubujte je dohromady.
Vyřízněte zadní stěnu: Použijte překližku pro zadní stěnu. Umístěte ji na rám a obkreslete její obrys. Poté vyřízněte překližku a vyhlaďte hrany smirkovým papírem.
Připevněte střechu: Sešroubujte rám se střechou a zadní stěnou dohromady.

Vybavte hmyzí hotel

Naplňte hotel různými výplňovými materiály, aby poskytoval odlišné prostředí pro různé druhy hmyzu. Použijte šišky pro slunéčkovité a síťokřídlé, rákos nebo bambusové tyčky pro divoké včely a tenké větvičky pro motýly.

Výplň hotelu

Pro výplň hmyzího hotelu můžete použít odlišné materiály, které poskytnou úkryt a prostor pro hnízdění pro různé druhy hmyzu. Zde je několik možností:

 • Dřevěné šišky: Šišky poskytují úkryt pro různé druhy hmyzu, jako jsou slunéčkovití a síťokřídlí.
 • Rákos nebo bambusové tyčky: Tyto materiály mohou být použity pro vytvoření malých dutin pro divoké včely.
 • Tenké větvičky a stébla: Motýli často preferují malé tenké větvičky jako úkryt.
 • Dřevěné bloky s vrtanými otvory: Můžete použít dřevěné bloky nebo kulatiny s vrtanými otvory různých velikostí. Tyto otvory poskytují úkryt pro různé druhy hmyzu, jako jsou včely, vosy a další.
 • Suché listí, tráva a plevy: Tento druh organického materiálu může být použit jako výplň pro různé druhy hmyzu.

Důležité je zajistit, aby výplňové materiály byly suché a čisté, aby nevznikaly plísně a nedocházelo ke znehodnocení hmyzího hotelu. Je také dobré poskytnout různé druhy materiálů, aby se přilákalo široké spektrum hmyzu.

Dodatečné funkce: Pro ochranu obyvatel hotelu před predátory můžete na přední stranu připevnit síťovinu nebo jemné pletivo.

Poskytněte pohoštění a vodu: Pro hosty hotelu můžete připravit podmínky i pro občerstvení. Umístěte kamínky a dříví do podmisky pro květináče a naplňte ji vodou. To může sloužit jako zdroj vlhkosti pro hmyz.

Sestavením hmyzího hotelu a poskytnutím vhodného prostředí a úkrytu můžete přilákat a podpořit různé druhy hmyzu a další drobné živočichy v ekosystému.

Hmyzí hotel se musí udržovat

Frekvence údržby hmyzího hotelu závisí na mnoha faktorech, včetně místních podmínek, počtu a druhů hmyzu, které ho obývají, a materiálů, které jste použili pro výplň. Zde je obecný návod pro údržbu:

 • Pravidelná kontrola: Doporučuje se pravidelně kontrolovat hmyzí hotel, alespoň jednou za měsíc. Během kontroly zkontrolujte stav výplně, zda není vlhká, plesnivá, nebo znehodnocená. Také sledujte, zda se v hotelu neobjevují příznaky škůdců nebo nemocí.
 • Výměna výplně: Pokud zjistíte, že je výplň vlhká, zahnívá nebo je znečištěná, vyměňte ji za suchou a čistou. Výměnu lze provést podle potřeby, ať už jednou za několik měsíců, nebo jednou za rok.
 • Odstraňování nečistot: Pokud se hmyzí hotel znečistí listím, větvičkami nebo jinými předměty, odstraňujte je pravidelně, abyste zajistili volný přístup pro hmyz.
 • Opravy: Pokud zjistíte poškození struktury hmyzího hotelu, jako jsou uvolněné části, praskliny nebo jiné problémy, proveďte potřebné opravy, aby byl hotel stabilní a bezpečný.

Zdroj: autor, Parkside