Úhlové brusky se nejčastěji používají k řezání plechů, výztuží a ocelových profilů, k řezání betonových a keramických obrobků malé tloušťky a k broušení svarů z kovových povrchů.

Úhlové brusky - nejdůležitější parametry

Pro výběr úhlové brusky je nejdůležitější průměr kotouče a výkon. Čím větší je kotouč, tím hlubší řezy lze provádět. Brusky mají obvykle průměr kotouče 230 mm. Výkon úhlové brusky určuje řezný výkon. Platí, že čím větší výkon, tím lépe. V průměru se pohybuje mezi 750 a 2000 watty.

Jak používat úhlovou brusku:

Zdroj: Youtube

Variabilní rukojeť

U mnoha úhlových brusek existuje možnost změny polohy pomocné rukojeti. Lze ji našroubovat na obě strany kotouče i na jeho horní část. U některých brusek (zejména profesionálních) je k dispozici také otočná hlavní rukojeť.

Výbava úhlových brusek

Dražší brusky mají také antivibrační systém pro zvýšení komfortu. Některé mají mechanismus, díky němuž se brusný kotouč při přitlačení na řezaný materiál neuvolní. Brusné kotouče se nejčastěji šroubují a odšroubovávají pomocí speciálního klíče. Některé firmy však nabízejí brusky, k nimž jsou kotouče připevněny maticemi, které jsou rovněž uzpůsobeny k ručnímu odšroubování a našroubování.

Druhy kotoučů

Pro úhlové brusky lze vybrat různé kotouče. V prodeji jsou diamantové a korundové kotouče. Místo kotoučů lze nasadit také brusné kameny a lešticí kotouče. Na tento typ brusky lze také namontovat kotouč na suchý zip, na který se připevňují kotouče s brusným papírem.

Bezpečnost především

Z úhlové brusky lze také udělat stacionární nářadí, a to tak, že ji připevníte na speciální rám. Při nákupu úhlové brusky se vyplatí pořídit si také ochranné brýle. Ty jsou nezbytné pro zajištění bezpečné práce s tímto nářadím.

Zdroj: thisoldhouse.com, familyhandyman.com