Klasický ocet najdeme asi v každé domácnosti. Většina z nás ho pravidelně používá k dochucování nejrůznějších pokrmů a salátů. Víte ale, že ocet může posloužit také jako velmi účinný čisticí prostředek s vynikajícími dezinfekčními schopnostmi? Pokud jste o užití octa při úklidu už něco málo zaslechli, ale stále nevíte, jak na to, máme tu pro vás pár praktických tipů.

1. Zbaví vás zašlých skvrn i mastnoty

O octu se dá podobně jako o citronové šťávě říci, že jde o skutečně univerzálního pomocníka. Pomůže vám odstranit vodní kámen, mastnotu i opravdu hodně zažrané skvrny na keramice, dřevě, skle, vodovodních bateriích i na látkách. Připravte si tedy dva díly bílého octa, přilijte jeden díl vody a pro zjemnění štiplavého odéru přidejte kapku voňavého oleje dle svých preferencí. A boj se skvrnami může začít.

ČTĚTE TAKÉ:

2. Ocet v pračce

Od usazených nečistot je čas od času nutné vyčistit i pračku. Opět tedy smíchejte ocet s vodou v poměru 2:1 a tento roztok vlijte do pračky tak, jak to obvykle děláte s pracím práškem. Pak prázdnou pračku zapněte na obvyklý program.

Ocet ovšem využijete i při praní prádla. Dokáže totiž prádlo změkčit a dokonce i vybělit. Perfektně se proto hodí například pro praní špinavých záclon.

3. Zbaví vás nepříjemných pachů

Ačkoliv se to možná zpočátku zdá málo pravděpodobné, ocet vám z vašeho bytu či domu pomůže odstranit i nepříjemné pachy. Ať už se jedná o cigaretový kouř, zápach z lednice, nebo pach, který zůstává po zvířecích mazlíčcích. Ocet stačí nalít do menší misky a umístit ho na problematické místo.


4. Odstraní i skvrny od vosku

Ocet si dokáže poradit i se skvrnami od vosku, které jsou velmi odolné i vůči nejrůznějším chemickým čističům. V takovém případě nechte vosk trochu změknout (můžete použít například horký vzduch za pomoci fénu) a následně zbytky vosku odstraňte setřením látkou napuštěnou octem.

5. Nenahraditelný pomocník v koupelně

V koupelně se vám bude ocet hodit snad na všechny povrchy. Zředěným octem umyjete mýdlové skvrny z umyvadla i vany (stačí nechat 15 až 30 minut působit, opláchnout vodou a vysušit). Chcete-li vyčistit spáry mezi dlaždicemi, smíchejte ocet s jedlou sodou a tuto pastu použijte k jejich vybělení. Roztok vody a octa vám pomůže i s vyčištěním a vyleštěním oken a zrcadel. Antibakteriální a desinfekční účinky octa se vám budou hodit i při úklidu podlahy.

6. Aby se stříbro lesklo

Máte doma stříbrné příbory nebo šperky, jejichž lesk už dávno zašel? Pak je zkuste ponořit do roztoku octa a jedlé sody, nechte tři hodiny působit, následně řádně propláchněte studenou vodou a osušte. Uvidíte, že se vaše stříbro bude zase lesknout.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com